A toalettek történetének, technológiai és esztétikai fejlődésének, valamint a higiéniás kultúra változásainak, kultúrtörténeti vonatkozásainak a nagyközönség számára való bemutatását nemcsak a téma különlegessége, hanem emberközelisége is vonzóvá, érdekessé teszi. Mindenki szívesen foglalkozik régmúlt korok emberi szokásaival, izgalmas, ha betekintést nyerhetünk egy intimnek tartott szférába.
Te hova jársz?
Fábry Sándor mint fő dizájnguru a tőle megszokott művészi szakértelemmel fogott bele a pályamunkák értékelésébe. Nem véletlen, hogy őt hívták meg a zsűri elnökének, hiszen műsoraiban többször hallhattad tőle eme intim pillanatok témakörének feszegetését, ráadásul a dizájn is az érdeklődési körébe tartozik.
Én nagyon örültem és nagyon fontosnak tartottam; bizonyos felmérések szerint három évünket töltjük ott, ahova a király is gyalog jár mondta a humorista, aki azt is elárulta, hogy számára milyen a legmegfelelőbb toalett. Hát egy fontos dolog van, hogy lehessen benne újságot olvasni. Az enyém sajnos egy régi ház, én sajnos attól szenvedek, a vécém, az sajnos rövid, ezért csak hetilapokat olvasok.
Művészi mellékhelyiségek
A legkisebb helyiség kultúrtörténeti emlékeit, fejedelmi illemhelyeket, csészéket, unaloműző papírokat és kortárs képzőművészek alkotásait tekintheted meg a vécékiállításon. A tárlaton szinte minden olyan eszközt megtekinthetsz, amelynek köze van a toaletthasználathoz: vécécsészéket, piszoárokat, valamint a tisztálkodás és törlés különféle alkalmatosságait. A kiállítás apropóját egy májusban meghirdetett képzőművészeti és dizájnpályázat adta, amelyre fiatal, tehetséges formatervezők és képzőművészek küldhették be munkáikat. A zsűri amelynek Fábry Sándor show-manen kívül tagja volt többek között Rózsa Miklós művészettörténész, Szurcsik József képzőművész a képzőművész kategóriában Bondor Csilla Árnyékszék című alkotását, a formatervező kategóriában pedig Czifra András levél formájú toalettjét tartotta a legjobbnak.
Nem csak nálunk dívik Legutóbb például Bécsben volt egy hasonló jellegű esemény, ahol egy nagyon komoly, közel másfél óra alatt végignézhető vécétörténeti kiállítást szerveztek. Sőt, Indiában van egy állandó toalett-történeti múzeum is. A magyar kiállítás annyiban számít újdonságnak, hogy művészi szintre igyekszik emelni mindazt, ami a WC körül van, és igyekszik lebontani azokat a tabukat, melyek a téma körül adódnak. |