Télen szinte nem is volt olyan hétvégi menü, amiben ne lett volna hús. Tartalmas magyaros levesek, kiadós egytálételek, gazdag vacsorák váltogatták egymást, de kellett is a muníció a nagy hidegben. Most viszont már a tavaszi hétvégi menük közé be lehet iktatni egy-két húsmentes menüt is, ilyenkor már jól esnek a könnyedebb fogások is. .
Sütőben sült tükörtojás fetával és spenóttal
Hozzávalók 4 adaghoz:
- 4 tojás
- 4 szelet szezámmagos kenyér
- 25 dkg feta sajt
- 25 dkg leveles spenót
- 2 gerezd fokhagyma
- só
- frissen őrölt bors
- olívaolaj
A kenyeret kockázzuk fel, serpenyőben olívaolajban süssük ropogósra, adjuk hozzá az aprított fokhagymákat, majd a spenótot, ezt éppen csak fonnyasszuk meg. Sózzuk, frissen őrölt borssal ízesítsük. Szedjük a keveréket tűzálló tálba, morzsoljuk rá a fetát nagyobb darabokban. Végül üssük rá a tojásokat, és 200-220 ˚C-os sütőben süssük 25-30 perc alatt készre.
Kapros-sült paprikás spárgakrémleves
Hozzávalók:
- 1+1 ek. vaj
- 3+1 ek. olívaolaj
- 2 szál újhagyma, vékonyra karikázva
- 1 gerezd fokhagyma, reszelve
- 1 csomag fehérspárga, hámozva, karikázva, feje félretéve (a fás végeit vágjuk le)
- 5 dl alaplé
- 1 ek. cukor
- 1 dl tejszín
- 1 csokor friss kapor, aprítva, szára vékonyra karikázva
- 1 piros kaliforniai paprika megsütve vagy 1 ek. ajvár
- só, frissen őrölt bors, 2 cikk citrom
A paprika sütéséhez melegítsük elő a sütőt a legmagasabb fokozatra. Érdemes egyszerre többet sütni, majd a felesleget olívaolajba tenni és a hűtőben tartani. Süssük 30 percig (szénné), majd tegyük egy tálba, és takarjuk le. Hagyjuk állni 10 percig, majd folyó víz alatt hámozzuk le a héját. Tegyük egy magas falú mérőedénybe és 2 ek. olajjal pürésítsük össze.
A leveshez egy fazékban olvasszuk össze a vajat az olajjal. Dobjuk rá a hagymát, finoman sózzuk, és 2 percig kevergessük. Reszeljük rá a fokhagymát, borítsuk hozzá a felkarikázott spárgát, öntsük fel az alaplével. Cukrozzuk, sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a kapor szárát, majd fedő alatt 10-12 perc alatt főzzük teljesen puhára. Turmixoljuk össze, majd tegyük vissza a tűzre. Öntsük hozzá a tejszínt, és főzzük további 2-3 percig. Keverjük hozzá a paprikakrémet, ízesítsük sóval, borssal, citromlével, és forraljunk rajta egyet. Egy serpenyőben olvasszuk össze a vajat az olajjal és 3-4 perc alatt pároljuk meg benne a félretett spárgafejeket. Tálaláskor keverjük a főzelékbe a friss kaprot, a vajas fejeket pedig használjuk levesbetétként. Hidegen is kitűnően fogyasztható.
Fűszeres rizs csicseriborsóval
Alapfűszerek:
- ½ kk. aprított koriander
- 1 kk. római kömény
- 1 babérlevél
- ½ kk. őrölt kardamom
- ½ kk. őrölt fahéj és szerecsendió
A rizshez:
- 1 kk. kókuszolaj
- 1 lila hagyma, apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, késsel szétnyomva
- 1 kk. reszelt gyömbér
- 1 kk. kurkuma
- 1 kk. garam masala
- 1 sárgarépa lereszelve
- 1 bögre vajbab (lehet fagyasztott)
- ½ konzerv csicseriborsó
- só (kb. 1/2kiskanál)
- kb. 1,5 bögre víz
- ¾ bögre barna rizs (vagy basmati rizs)
Másfélszeres vízben főzzük puhára a rizst. Amikor ez elkészült, egy serpenyőben forrósítsunk fél kiskanálnyi olajat, és pirítsuk meg rajta az alapfűszereket (római kömény, koriander, kardalom, fahéj, szerecsendió, babérlevél). Csak rövid ideig pirítsuk (kb. 1 perc), közben gyakran megkeverve. Adjuk hozzá a felaprított hagymát, pároljuk puhára, majd keverjük bele a lereszelt sárgarépát, a leszűrt csicseriborsót és a vajbabot. Fakanállal forgassuk össze a fűszerekkel és adjuk hozzá a frissen lereszelt gyömbért, a fokhagymát, garam masalát és a kurkumát. Rövid kevergetés után dolgozzuk össze a kifőtt rizzsel.
Guinness-torta
Hozzávalók 20 cm átmérőjű formához:
- 2,5 dl Guinness (vagy más barna sör)
- 1 dl habtejszín
- 20 dkg vaj
- 20 dkg porcukor
- 27 dkg liszt
- 5 dkg cukrozatlan kakaópor
- 2 nagy tojás
- fél tasak sütőpor
A tetejére:
- 20 dkg natúr krémsajt
- 10 dkg porcukor
- 1 dl habtejszín
A sütőt melegítsük elő 180 °C-ra. A sört tegyük egy fazékba, adjuk hozzá a vajat, a tejszínt és a porcukrot, melegítsük, míg elolvadnak. Egy kevés sörben keverjük el a kakaóport, majd keverjük el az egészben. A lisztet keverjük el a sütőporral, adjuk hozzá a tojásokat, majd a már nem túl meleg sörös keveréket. Vajazzunk ki egy 20 cm átmérőjű tortaformát, öntsük át bele a tésztamasszát, majd süssük 45-50 perc alatt készre, tűpróbával ellenőrizzük. Hagyjuk kihűlni a formában, majd borítsuk ki. A tejszínt verjük fel kemény habnak a porcukorral együtt, majd keverjük el a krémsajttal, és kenjük meg a torta tetejét az édes sajtkrémmel.
Lila hagymás-olívás focaccia
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt + a deszka lisztezéséhez
- 1 ek. só
- csipet cukor
- 3 dkg friss élesztő 2 ek. langyos vízben feloldva
- 3 dl víz
- 3 fej lila hagyma vékonyra szeletelve
- 5-6 ek. tejföl + 1 ek. olívaolaj
- 20 db rozmaringlevélke
- 30 szem olívabogyó
A lisztet kimérjük, majd tálba szitáljuk. Ezt a lépést nem érdemes lespórolni, ettől lesz könnyed, levegős a tészta. Hozzáadjuk a sót, a cukrot és a langyos vízben elkevert élesztőt. Apránként hozzádolgozzuk a vizet, majd gépi dagasztóval fényesre dagasztjuk a tésztát. Akkor jó, ha elválik az edény falától. Langyos helyen kétszeresére kelesztjük kb. 30 perc alatt, majd kissé átgyúrjuk a tésztát, és lisztezett felületen téglalap alakúra nyújtjuk. Tiszta konyharuhával letakarva kelesztjük újra 5-10 percig, majd ujjainkkal belenyomkodunk, mint ahogy a macska végigjárná. A tejfölt kikeverjük az olívaolajjal, majd ezzel a keverékkel vékonyan megkenjük a tészta felületét. Egyenletesen megszórjuk rozmaringlevélkékkel, a megpucolt, elfelezett, majd vékonyra szeletelt lila hagymával és a magozott olajbogyókkal. A sütőt előmelegítjük 220 ˚C-ra, és amikor forró, betesszük a tésztát. 20 perc alatt megsütjük.