Egyszerű felújítás esetén általában nincs szükség építési engedélyre, kivétel a külső homlokzatokon végzett módosítás (például átszínezés), vagy műemléki szempontból védett épület felújítása. Építési engedély nélkül végezhető bevonása. Sokszor nem is szükséges, például ha a szakipari munkákat (burkolás, festés, nyílászárók cseréje) megfelelő szakemberek végzik.
• Építész szakember tanácsait célszerű igénybe venni:
– a szerkezetcserékhez
– a felhasználandó anyagok minőség-ár értékarányának meghatározásához
– a választék megismeréséhez.
Az építésszel közösen állítsunk fel fontossági sorrendet, és rendeljük hozzá az anyagiakat!Ne felejtsük el, hogy az építés befejeztével néhány új bútorra is szükségünk lehet, ami tovább apasztja a pénztárcánkat! Ezenkívül a házat vagy lakást tervek hiányában célszerű felmérni (amit szintén építész szokott elvégezni), mert annak alapján kiszámolhatjuk a pontos mennyiségeket. Az adatokat később az anyagvásárlásoknál és az építőkkel történő elszámolásnál jól tudjuk hasznosítani.
Itt jegyezzük meg, hogy felújításkor megfontolhatjuk központi porszívó telepítését, amit szintén szakcégre kell bízni! Az eddig elmondottakat sok esetben a vállalkozók tervezéssel együtt is elvállalják, de nem árt független szakemberek véleményét is meghallgatnunk, mert ők nem feltétlenül a költségesebb megoldások ismertetésében érdekeltek.