Egy átlagos fejbőrön százezer szál haj található, a vörösöknél ez a szám nyolcvanezer körüli, barnáknál száz, míg a legtöbb hajszál a szőkék fején nő, százhúszezer. A hajszál maximális hossza 70-80 cm, de ezt örökletes tényezők nagyban befolyásolják. Évente a haj mintegy tizenkét centimétert nő, a férfiaké gyorsabban, mint a nőké.
A haj legnagyobb részben egy keratin nevű fehérjéből áll. Kisebb mértékben tartalmaz szenet, hidrogént, oxigént, nitrogént és ként is.
A sötét színű hajban több a szén és a hidrogén, míg a világos oxigénben és kénben gazdagabb.
A haj rendkívül erős és rugalmas, egy szál egy tábla csokoládé súlyát bírja el. Sok egyéb tényező mellett az időjárás is befolyásolja a haj állapotát, hiszen a haj gyorsabban nő meleg hőmérsékleten.
Nedves időben pedig a hajszálak megnyúlnak.
50 éves korára a férfiak 50, a nők 40 százaléka szenved hajhullástól. Az elterjedt hiedelemmel ellentétben a gyakori mosás nem felelős a hajhullásért, leggyakrabban stressz, vagy gyógyszer okozza. Napi száz hajszál elvesztése még normális. Ahhoz, hogy a kopaszság láthatóvá váljék, a haj teljes mennyiségének felét el kell veszíteni.
Bár a haj erős és strapabíró, bonyolult szerkezete miatt rendkívül érzékeny is egyben. A legtöbb kárt a statisztikák szerint mi magunk okozzuk.
Az otthoni festés, dauerolás, de akár egy rosszul megválasztott sampon vagy kondicionáló is olyan súlyosan rongálhatja, hogy az eredményt csak a fodrász ollója képes eltüntetni. Nem beszélve arról, amit a tükörben látunk.
Egy rosszul sikerült szőkítés narancssárga színt varázsol az ember fejére, és ez manapság csak a punkok körében sikk.
Az sem baj, ha az ember már az előzetes színkonzultáció során rádöbben, hogy a burgundi a poharába, és nem a fejére való. Egy elrontott frizura helyrehozatala fájdalmas kompromisszumokkal, és dupla költséggel jár.