50 ezer munkahely keresi gazdáját |
Egyszerre több területen kell átfogó változtatásoknak történnie, hogy megvalósulhasson a kormány egyik fontos terve: a foglalkoztatás növelése. Ennek elengedhetetlen feltétele az új munkahelyek létrehozása, ami nem megy egyik napról a másikra. Több dolognak kell egyszerre teljesülnie a foglalkoztatás növeléséhez.
Többek között vonzóvá kell tenni hazánkat a külföldi tőke előtt, segíteni kell a kis- és közepes vállalkozások fejlődését, növekedését, illetve az embereket anyagilag motiválni kell a munkavállalásra, hogy ne meneküljenek az inaktivitásba – áll az Új Széchenyi Tervben (ÚSZT). Emellett fontos a képzéseknek az új gazdasági igényekhez való igazítása, de újra kell gondolni a vidéki, falusi közfoglalkoztatás alapjait is – hiszen nagyon sok helyen már 20 éve hiányoznak a munka feltételei, az intézmények, valamint a munka kultúrája.
Az ÚSZT foglalkoztatási pályázataival (http://ujszechenyiterv.gov.hu) azok munkába állását támogatják, akik képesek a munkavégzésre. Ez így nagyon egyszerűen hangzik, ám sokszor ezek az emberek tartósan munkanélküliek, szakképzetlenek, vagy épp elavult a szakmájuk. Sajnos előfordul, hogy nem is akarnak dolgozni, épp ezért paradigmaváltásra van szükség, az emberek szemléletét, a munkához való hozzáállásukat is próbálják megváltoztatni.
Milliárdokat osztanak szét
Olyan pályázati rendszer indult útjára 2011 januárjától, amelyben vállalkozás- és közlekedésfejlesztésre, valamint a foglalkoztatás területén induló konstrukciók támogatására lehet anyagi forrást szerezni. Februárban csaknem 80 pályázat jelent meg közel 510 milliárd forint keretösszeggel (ebből a munka világának projektjei 65 milliárdot kaphatnak). Március elejétől véglegesítették a kiírásokat: vállalkozás-, zöldgazdaság-, közlekedésfejlesztésre, valamint a foglalkoztatásra, egészségipari és tudományos területre lehet uniós pénzt igényelni.
A foglalkoztatás területén a hátrányos helyzetű munkanélküliek munkaerőpiacra való belépését és tartós beilleszkedését próbálják segíteni. Így például lesz olyan támogatás is, amely a munka világába visszatérő kismamákat, az érettségizett, de szakképesítéssel nem rendelkező álláskeresőket segíti, hogy hiányszakmákat tanulhassanak. Az eszközbeszerzést, a technológiai fejlesztést, illetve a kiegészítő tevékenységeket segítő pályázat hosszú távon orvosolhatja a tartósan munkanélküliek problémáit, de azokat is felkarolja, akik nemrég veszítették el a munkájukat.
A kis- és közepes vállalkozások (kkv) esetében munkahelyi képzésekre is lehetőség nyílik. A vállalkozásfejlesztésen belül a legkisebb cégek vissza nem térítendő támogatással és kedvezményes kamatozású hitel kombinálásával juthatnak fejlesztési forráshoz. Emellett az egészségipar és a turisztika területén működő vállalkozások is részesülhetnek a pályázatok előnyeiből. (Ők azonban nemcsak munkahelyteremtésre, hanem más célokra, például fejlesztésre is nyerhetnek pénzt.)