Azok, akiknek szemüvegre van szükségük az éles látáshoz, jól tudják, mennyire fontos ez az érzék, hiszen nagyban hozzájárul a hétköznapok komfortjához és a megfelelő életminőséghez. A látászavarnak több fajtája van, a legtöbb közülük fokozatosan alakul ki, de akadnak olyan betegségek is, amelyek hirtelen jelentkeznek. Az egyik leggyakoribb probléma a rövidlátás, a rövidlátóknak a távolban lévő tárgyak észlelése okoz nehézséget, míg a távollátók a közeli tárgyakat nem látják élesen. Vannak, akiknek a közeli és a távoli tárgyak közötti fókuszváltás okoz nehézséget, ezt a betegséget(fénytörési hibát) presbiópiának nevezik a szakemberek, és 40 éves kor felett jelentkezik. Ugyancsak ebbe a kategóriába tartoznak azok, akik homályosan látják a közeli szövegeket, vagyis messzebb kell tartaniuk a könyvet vagy okostelefont ahhoz, hogy el tudják olvasni a betűket.
Csak pontosan
Ahhoz, hogy valaki a számára megfelelő szemüveghez jusson, mindenképpen szakember segítségét kell kérni, és olyan speciális lencsét kell választani, amely valóban kiszolgálja a viselőjét. Míg régen az optikusok kézzel mérték a lencsék centrálásához szükséges paramétereket, és a szakemberek a lencsén filctollal megjelölték a pupillák helyét és a szemek közötti távolságot is, manapság sokkal pontosabban dolgoznak. Speciális készülékek segítik a tökéletes szemüveg megalkotását, a folyamat szerencsére gyors és pontos. A precizitás azért is fontos, mert mindkét szemünkkel különbözőképpen látunk, és az ideális lencse elkészítéséhez elengedhetetlen a teljes pontosság. Ha a centrálást, vagyis a szemüveglencsék beállítását nem jól végzik el, sokat romolhat a látásélesség.
Nemcsak az egyfókuszú lencsék esetében jelent gondot a pontatlanság, hanem a progresszív lencséknél is. Utóbbinál mindhárom látási zónát optimálisan kell beállítani, hogy a szemüveg viselője kényelmesen olvasson a közeli területen, számítógépen dolgozhasson a középső zónában, és vezethessen a távoli zónán átnézve. A jó szakemberek mellett a minőségi lencse választása is mérvadó, hiszen az összetett folyamattal akkor kapunk tökéletes szemüveget, ha jó alapanyagot és innovatív szemüveglencsét használnak a szemüvegünkhöz.
Digitális terhelés
Nemcsak a látásproblémák jelentenek gondot az embereknek, hanem sokan tapasztalják, hogy esténként ég a szemük, fáj a fejük és a nyakuk. Ezeknek a tüneteknek az egyik oka az lehet, hogy a digitális készülékek megterhelik a szemet, a sugárizom túl nagy munkának van kitéve. Mivel egyre többen dolgoznak ezekkel az eszközökkel, laptopokkal, tabletekkel, okostelefonokkal, azok száma is folyamatosan nő, akik a kellemetlenséggel küzdenek. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a digitális terhelést, az ugyanis hosszú távon károsodáshoz is vezethet.