Az ifjúsági lapok orvosi és lelki tanácsadó rovatai gyakran adják közre tizenéves lányok segélykérő leveleit, amelyekben arról számolnak be, hogy egy futó kapcsolatból terhesek maradtak. Annak ellenére, hogy ma már adottak a hatásos védekezés lehetőségei, sokan nem élnek ezekkel, nem gondolnak idejében egy nem kívánatos terhesség testi-lelki következményeire.
Korai kezdés
– Kétségtelen tény, hogy a mai fiatalok korán érnek – mondja dr. Takács György szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász szakorvos, a Semmelweis Egyetem II. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika kandidátusa. – Az első menstruáció általában tizenegy-tizenhárom éves kor között jelentkezik. A korai nemi érdeklődésben az akceleráció mellett szerepe van a filmekben és a médiában gyakran szereplő szexualitásnak, illetve annak is, hogy a családokban egyre ritkább az őszinte, meghitt szülő-gyermek kapcsolat. Természetes, hogy a fiatalok tele vannak kíváncsisággal, kérdésekkel, ám ezekre ritkán kapnak választ. S hiába érettek testileg, lelkük még nem elég felkészült a kapcsolatra.
Ha már megtörtént a baj, a kamasz lányok gyakran sokáig titkolják állapotukat. Többnyire csak a tizenkettedik terhességi hét után jelentkeznek a nőgyógyásznál.
|
dr. Takács György |
Ahogyan a harmincöt év feletti asszonyoknál, úgy a kiskorú terheseknél is gyakrabban fordulhat elő a magzat fejlődési rendellenessége. Az élettani érettségtől is függ, hogy a kismama szervezete hogyan reagál a terhesség okozta megterhelésre. Egészségeseknél általában nem fordul elő szövődmény, de a terhes és a magzat egyaránt veszélyben lehet, ha elmaradnak fontos vizsgálatok. S az sem jó senkinek, ha egy – nem ritkán csonka – családba kisbaba érkezik, oda, ahol nem várják igazán, és lelkileg sem készültek fel az érkezésére. S ha eleinte akarják is őt, később, a megszületése után szembesülnek a napi gondokkal, hogy házasságon kívül, egyedül, minden egzisztencia nélkül még nehezebb egy gyermeket felnevelni.