10. Kígyófejő
A kutatólaboratóriumban nem helyettesítheti gép az embert, manuálisan kell az élő és halálos marású kígyóból az értékes cseppeket kifejni. Életveszélyes munkát végeznek a kutatók, hogy életveszélyben lévő embereket mentsenek meg. Az ezzel foglalkozó kutató szerint egy kígyómarás annyira fájdalmas, mintha kalapáccsal ütnénk teljes erőből a kézfejünket.
9. Apache helikopter pilóta
A pilótákat kb. másfél évig oktatják, hogy ezt a típusú harci helikoptert vezetni tudják. A gépen egyidejűleg két pilóta tartózkodik, a hátul ülő vezet, míg az előtte ülő gondoskodik a feladat végrehajtásáról. Ráadásul a jobb szemük előtti kis monitoron mást látnak, mint amit a bal szemükkel kell, hogy nézzenek. A kb. 20 millió dollár értékű gép a leggyorsabban repülő helikopter.
8. Alagútellenőr
A világ legforgalmasabb határátkelőhelyén, az amerikai-mexikói határon a drogcsempészek földalatti alagutakon próbálnak illegálisan átjutni. 2006 és 2010 között 75 alagutat fedezett fel az alagútvédelmi őrség. Rádiókkal, a földalatti csatornarendszer térképével és fegyverekkel felszerelkezve járják a sötét, földalatti világot.
7. Sárgyűjtő
A baseball labdák a játék előtt egy speciális, agyagos áttörlést kapnak. A felületük ezáltal durvább lesz, s könnyebben markolható. Az ehhez használt agyagot pedig valakinek be kell szereznie. Valahol New Jerseyben, egy titkos lelőhelyen, éjszaka dolgozik a sárgyűjtő, aki saját maga dobozolja a dörzsanyagot. Évente több, mint 400 kg-ot.
6. Páncélszabó
Más szóval fémkovács. Középkori páncélokat készítő kisiparos. Speciális szerszámokkal szabja-varrja a fémet, hogy a több száz alkatrészből végül összeálljon egy páncélruha. Feltehetően szakmájának utolsó mohikánja.
5. Alaszkai aranybányász
Az aranybányászat mögött vállalatok állnak, vannak azonban néhányan, akik önállóan, cégektől függetlenül űzik ezt a szakmát. Akad, aki búvárként az óceán fenekéről egy speciális csövön keresztül felszívja a homokot, törmelékeket, majd megtisztítja. Más aranybányász a XIX. századi módszereket használva, az óceán partján egy speciális eszköz segítségével kutatja az értékes fémet.
4. Érmemosó
Világszerte 5 millió dollárt dobálnak az emberek a szökőkutakba. Az összegyűjtött érmékből leginkább adomány lesz, ám van, aki az érmék tisztítására szakosodott,hiszen az elkorrodálódott fémpénzt a bankok nem veszik vissza. Speciális tisztítás után újra forgalomképes lesz a szökőkútban ázott aprópénz.
3. Bomló holttest vizsgáló
Body farmer – így nevezik angolul azt a speciális oktatót, aki a jövendőbeli nyomozókat képzi a hullákkal kapcsolatos információk tudományos feldolgozására. Egy elkerített erdős területen dolgoznak, amely olyan, mint egy kis temető, ahol az oszlásnak indult tetemek felett nincs sírkő, csak zsákok borítják itt-ott a maradványokat. Halálosan komoly munka.
2. Bábkészítő
Méghozzá olyan, aki szüntelen küzd a modern kori technikai vívmányok ellen és felveszi a versenyt a számítógépes animáció szellemével. A filmekhez készülő bábok minden részét kézzel készítik és saját kezűleg mozgatják őket. Hisznek abban, hogy közönségük felfedezi és értékeli a különbséget a kézzel készült és a számítógép alkotta báb között.
1. Aligátorszelídítő
Csupa izom, csupa erő az aligátorszelídítő. Minden segédeszköz nélkül, medencéből, vízpartról, pusztán izomból, különleges módszerrel fogják be az aligátort, hogy elvigyék az állatot arról a helyről, ahol illegálisan tartózkodik. A hüllő nem sérül, az állatidomárokkal viszont történnek balesetek.
A legkülönlegesebb foglalkozások mellett a legek versenyének további érdekességei, például a világ 10 leggyorsabb járműve, az emberek többségének 10 kedvenc étele és további tudományos furcsaságok TOP 10-es listája a Spektrum Modern csodák: A nagy visszaszámlálás! című új sorozatában látható szeptember 7-től.