![návai anikó](https://nlc.hu/uploads/2025/02/navai-aniko.jpg)
![Luca-napi népszokások Luca-napi népszokások](/data/cikk/10/96572/5.jpg)
December 13-ához, Luca napjához több népszokás is tartozik. A régi naptár szerint az év legrövidebb napja december 13-a volt. Innentől egyre hosszabbodtak a nappalok, ezért is nevezték Lucát fényhozónak. A magyar hagyományokban Luca bűbájos, boszorkányos. Ezen a napon a rontó lények szabadon tevékenykednek. Ellenük védekezni kell.
Luca-napi népszokások
Luca-naptár: A Luca-kalendárium megmutatja, hogy milyen lesz a következő év. Luca napjától kezdődően figyelték az időjárást. Luca napja az első. Amilyen az első nap, olyan lesz a jövő január. Amilyen a második nap, olyan lesz jövő február, és így tovább. A Luca napjától karácsonyig tartó 12 nap a következő év 12 hónapjának felel meg.
Luca-szék: A legismertebb népszokás a Luca-szék. December 13-án kell a Luca székét elkezdeni. Ez férfimunka. Szeget, vasat nem szabad használni hozzá. Minden nap csak egy kicsit szabad barkácsolni, és csak karácsonyra szabad elkészülnie. Innen ered a mondás: „Lassan készül, mint a Luca széke.” A hagyomány szerint kilencféle fából állították össze: körte-, som-, kökény-, akác-, cser-, boróka-, jávor-, rózsa- és jegenyefenyőfából. Elvitték magukkal a templomba, és az éjféli misén ráállva megláthatták a boszorkányokat. De a boszorkányok is megláthatták az illetőt, és üldözőbe vették. A menekülő mákot szórt maga mögé, amit a boszorkányoknak össze kellett szedniük. Amint szerencsésen hazaért a menekülő, el kellett égetnie a Luca-székét.
Luca-cédula: Ez egy párválasztó népszokás. Luca napján az eladósorban lévő lányok 12 cédulára felírtak egy-egy férfi nevet. Ezeket galacsinba hajtogatták, és a párnájuk alá tették. A szokás szerint amelyiket másnap reggel kihúzták, az lesz a férjük neve. Volt olyan változat is, hogy minden nap egyet a tűzbe dobtak, és karácsony napján az utolsó, ami megmaradt, megmutatta jövendőbelijük nevét.
Luca-napi tilalmak: A karácsony előtti készülődésben ez egy pihenőnap volt, amikor ajánlatos volt tétlenül feküdni vagy üldögélni. Luca napján a lányoknak, asszonyoknak tilos volt dolgozniuk. A nép hiedelem szerint kővé dermedt, aki mosott. Luca ráült a lapátra, és a kenyér lapos lett. Tilos volt tüzet gyújtani. Aki varrt, annak büntetésből Luca bevarrta a tyúkjai fenekét.