- Mikulásvirág
Hatalmas vörös leveleivel az ünnep legragyogóbb virága. Kevesen tudják, de a Mikulásvirág alapvetőn egy nagyra megnövő bokor. Az ünnepek alatt és után a virágot világos helyre tegyük, és vigyázzunk, hogy ne öntözzük túl. Kevés tápoldatot igényel. Ha itt az ideje az átültetésnek, B-típusú, tőzeges virágföldet válasszunk.
2. Karácsonyi rózsa, vagyis hunyor
A legtöbben a fekete hunyort választják karácsonyi virágnak, ám tévesztő a név, mert a növénynek nem a virága fekete, hanem a gyöktörzse. Körülbelül 30-40 centiméter magasra nő meg és igen terebélyes. Tél végén találkozhatunk vele az erdőkben is.
3. Fagyöngy
Nem összetévesztendő a magyallal! A fagyöngy alatt bizony – legalábbis az amerikai filmek szerint – csókolózni kell. Koszorúk, ajtódíszek, kisebb csokrok készülhetnek fagyöngyből, amit piacokon és virágosoknál is beszerezhetünk. Remekül illenek a skandináv stílusú karácsonyi dekorációkhoz.
4. Rozmaring
Igen, rozmaring. Akkor is, ha elsőre furcsának tűnik, hogy fűszernövénnyel dekoráljuk a lakást. A szegények tömjénjének is nevezik, jól illik a karácsonyhoz, és a lakásunk is illatos lesz. Díszeket ne aggassunk rá!
5. Magyal
A kertben nagy bokor, de az ünnepek alatt a magyalból készült csokrot, vagy koszorút használjuk. Gyönyörű, piros bogyós növény, ami a hagyományos zöld, piros dekorációkhoz illik jól.
6. Grincsfa
Sok már karácsonyfa helyett is grincsfát állítanak, ami az ünnep után (egy ideig) remekül elvan a kertben, a teraszon. De mi is az a grincsfa? Készülhet méretre vágott örökzöldekből (tuja vagy fenyőfélé), vagy leylandi ciprusból. Az ágakat hajszálvékony dróttal szorítják össze úgy, hogy felfelé vékonyodó csúcsos alakot formáljon. A végének pedig lefelé kell kanyarodni, akár egy manósapkának. Vehetünk boltban feldekorált fát, vagy mi is rárakhatunk különböző díszeket.