Kislányom születése után az volt az első számú problémám, hogy folyton aludt. Hiába vártam, hogy ébredezzen, alig szopott egyszer-kétszer egész nap. A mellem persze bedurrant, s egyfolytában csordogált belőle a tej. A nővérke tanácsára fejni próbáltam, de kézzel nem sikerült. Utána a kórházi fejőgép következett. Amint bekapcsoltam, nagyot rántott a mellbimbómon, de a tejet legalább kiürítette. Igaz, elég fájdalmas volt a művelet. Mire hazamentünk, mindkét mellbimbóm sebes volt, összeszorított fogakkal bírtam csak a szoptatást. Végül a hetedik napon az egekbe szökött a lázam, és már annyira fájtak a melleim, hogy még a hálóing érintését sem bírtam elviselni. Végül a kitartó szoptatás és az antibiotikum kúra hozott rendbe. Második babámat augusztusra várom. Hogyan kerülhetném el az eset ismétlődését?
Cs. T. Gödöllő
1. Aluszékony baba: ha a pici ritkán szopik, vagy nem szopik elég hatékonyan, a tejbelövellés időszakában könnyen és gyorsan tejpangás alakulhat ki. Elzáródik a tejcsatorna, és fájdalmas csomó alakul ki. Ráadásul a tejmennyiség is csökkenni fog a folyamatos túltelítődés miatt. Mit tehetünk? Ébresszük fel a babát, kísérletezzünk a szoptatással másfajta testhelyzetben. Ha ez sem válik be, vetkőztessük le, hogy a bőrkontaktus felkeltse érdeklődését a szopi iránt.
2. Nem sikerül elégszer szoptatni: fejésre lesz szükség. A kórházi fejőgépet lehetőleg ne használjuk. Gyakran fertőzés forrásává válhat, s ha túl erős szívóerőre állítják be, repedéseket okoz a mellbimbón. A pici sebeken keresztül a mell befertőződhet. Célszerűbb a kézi fejés vagy a saját mellszívó használata.
3. Nem jó a mellrehelyezés: ha a kisbaba csak egy picit kapja be a mellbimbót, vagy ha kicsavart fejjel kényszerül szopni, és teste nem párhuzamos az anya hasával, mikrosérülések sokasága keletkezhet a mellbimbókon. A bimbó ilyenkor folyamatosan a baba nyelvéhez súrlódik, nem kerül eléggé mélyre a szájába. A pici sérülések ezúttal is a fertőzés kockázatát rejtik magukban.
4. Érzékeny a mellbimbó: előfordulhat, hogy jó mellrehelyezés és az eddig felsorolt problémák kiküszöbölése esetén is kisebesedik a mellbimbó. Valószínűleg arról van szó ilyenkor, hogy az átlagosnál érzékenyebb, ezért az erőteljes szopómozgások hatására kicsit feldörzsölődik. Ebben az esetben az a legfontosabb teendő, hogy elősegítsük a gyógyulást:
• Hagyjuk minél hosszabb ideig szabadon a mellbimbókat. Szoptatós betéteket és melltartót lehetőleg ne használjunk a gyógyulásig.
• Ne mossuk le szappannal vagy fertőtlenítővel, csupán a napi tisztálkodás során meleg vízzel. Így a mellbimbón termelődő természetes balzsam segíteni fogja a gyógyulást.
• Szoptatás után hagyjuk rászáradni az anyatej maradványokat és a kisbaba nyálát, mert mindkettő sebgyógyító összetevőket tartalmaz.
• A hámosító kenőcsök használatát mellőzzük. Azok a mellkenőcsök, amelyek puhán tartják a mellbimbót, és esetleg gombaellenes hatóanyagot is tartalmaznak, mértéktartó használat mellett segíthetik a gyógyulást, ám csodát nem várhatunk tőlük. A gombaellenes szert tartalmazó krém olyankor válik be, ha a gyulladást a baba szájpenész fertőzése okozza.