Világszerte elfogadott tény, hogy az anyatej teljes mértékben kielégíti a gyermek táplálék- és folyadékigényét az első félévben. Sőt olyan tudományos közlemények is napvilágot láttak, amelyek bizonyítékokkal támasztják alá, hogy az igény szerint szoptatott babák akár egyéves korukig is egészségesen fejlődnek – kizárólag anyatejen!
Ne kezdjük túl korán!
Sok mai kismama nehezen tudja elfogadni ezt az „új” gyakorlatot, mivel anyáink, nagyanyáink már az első napoktól teával, majd hamarosan gyümölccsel, főzelékkel etették gyermekeiket. Miért ne kövessük őket? Jó okunk van rá! A korai hozzátáplálás sem a babának, sem a mamának nem válik előnyére. A kisbaba szervezete még nem készült fel arra, hogy különböző, számára ismeretlen és nehezen emészthető anyagokkal birkózzon meg. Emésztőrendszerében még nem áll készen a vegyes táplálkozáshoz szükséges enzimek serege. Az étel tehát csak félig-meddig feldolgozva halad át a tápcsatornán, kevés hasznos anyag szívódik fel belőle.
Ezzel szemben az anyatej szinte tökéletesen emészthető, mivel épp a csecsemő adottságaihoz alkalmazkodik, és saját emésztőenzimei segítik a felszívódást. A korai hozzátáplálás veszélyezteti ezt a folyamatot, mivel a kiegészítő ételek egyes összetevői ronthatják az anyatej hasznos anyagainak felszívódását.
A hozzátáplálás megkezdése az anya szervezetében nehezen visszafordítható változásokat indít meg. Ha a gyermek kiegészítő táplálékot vagy teát is kap, kevesebb anyatej fér a pocakjába. Ha a kiegészítést cumisüvegből kapja, akkor még jobban csökken a szopásigénye. Ha kevesebbet szopik, kevesebb lesz a tej, mert csökken a tejtermelődés. Egy idő múlva már nem dől a tej a baba szájába, és emiatt akár vissza is utasíthatja az anyamellet. A korai hozzátáplálás így néhány hét alatt teljes elválasztáshoz vezethet, annak ellenére, hogy a mama ezt nem így tervezte.
Eljön az önállóság ideje is
Az elválasztódás alapszabályai
Legjobb tehát, ha kivárjuk, hogy a baba maga döntse el, mikor szeretne mást is enni. A legfontosabb tudnivaló: a szoptatások idejét és számát sem féléves kor körül, sem később nem kell csökkentenünk. Engedjük, hogy a kicsi szabályozza ezt a folyamatot is.
A kúszó-mászó, hét-nyolc hónaposnál idősebb gyerekre nem kell feltétlenül külön főzőcskézni, már nincs szüksége fertőtlenített edényekre sem. Féléves kor után a baba gabonatartalmú ételt is fogyaszthat. Más a helyzet a tehéntejjel: a tejtilalom egészen egyéves korig áll. Ez viszont nem olyan nagy baj, ha belegondolunk, hogy kisbabánk túlnyomórészt anyatejen él: miért éppen tehéntejjel kellene kiegészítenünk az étrendjét? Ha a családban nem fordul elő allergiás megbetegedés, nagyjából tíz hónapos kortól keverhetünk az ételébe egy kevés reszelt sajtot, kefirt, de teljes tehéntejjel csak az első szülinapja után kínáljuk.
Ahogy nő a baba, egyre nagyobb lesz az étvágya, egyre jobban izgatják az új ízek és illatok. Egy idő múlva háttérbe fog szorulni a szoptatás, hiszen a családdal elfogyasztott étel elveszi a kisbaba éhségét. A nagy felfedezőutak is elvonják a figyelmet a szopásról: a legtöbb másfél éves már annyira elfoglalt, hogy egyszerűen nem ér rá szopizni, legfeljebb elalvás előtt vagy ébredés után. A baba tehát fokozatosan elválasztja magát, s egy napon már reggel sem kér belőle. Lezárul egy korszak, amely a gyermeknek és az édesanyának is sokat adott.
Kísérjék figyelemmel minden hónapban jelentkező Babakonyha rovatunkat! Ebben részletesen olvashatnak arról, mikor milyen ételeket lehet adni a kisgyermeknek.
Az elválasztásnak néha kényszerítő oka van, ilyenkor nem tudjuk kivárni, amíg a kisbaba magától is kanalat választja. Következő számunkban arról olvashatnak, hogyan irányíthatja a felnőtt a szoptatás abbahagyását.
További indormációk: a Szoptatásért Magyar Egyesület kiadványa a Szoptatós füzet, amelyet letölthet a szules.lap.hu vagy a www.lll.hu címekről.