A váladék véd
A gyulladásnak, váladékozásnak elsősorban védőszerepe van: a helyszínre érkező immunsejtek igyekeznek leküzdeni a kórokozót. A váladék bevonja a légutakat, „csapdába ejti” a baktériumot, a nyálkahártya felszínét beborító csillószőrök pedig szép lassan kiterelgetik a betolakodót. Sajnos az is gyakran előfordul, hogy a túl sok váladék eltömít bizonyos járatokat, s így felülfertőződés alakulhat ki.
Középfültől a tüdőig
Az orrgarat és a középfül között található a fülkürt, amely a benne megrekedő váladék miatt elzáródhat. Ennek középfülgyulladás lehet a következménye. A kóros folyamat az alsó légutakat is érintheti, sőt mivel a gyerek rendszerint nem kifújja, hanem lenyeli a váladékát, a fertőzés az egész tápcsatornán végighaladhat. Ezért kulcsfontosságú, hogy már a náthát is hatékonyan kezeljük.
Nátha ellen kézmosás
A náthát az esetek hetven százalékában rinovírus okozza. „Rino” görögül orrot jelent, ez is az orr nyálkahártyájának gyulladására utal. Sokáig azt hittek, hogy a rinovírusos nátha az influenzához hasonlóan cseppfertőzés útján terjed, ez azonban nem így van! Kimutatták, hogy a kézre, illetve a tárgyakra tapadt vírus terjeszti a betegséget. Mivel a vírus sokáig életképes marad a bőrön, „kézenfekvő”, hogy a gyakori kézmosással elkerülhető lenne a náthák akár hatvan százaléka!
Ha már ott a nátha
Az átlátszó, vízszerű nátha kevesebb bajt okoz, vírusfertőzés okolható érte. Az orrszívó-porszívó használatának akkor van értelme, ha nagyobb mennyiségű a váladék. Csecsemőkorban gyakran találkozunk olyan náthával, ami inkább hallható, mint látható. A szűk orrjáratok között pang egy kis váladék, amely szörcsögést okoz, amikor a baba levegőt vesz. Közben a pici általában láztalan, jól szopik. Ez a fajta nátha leginkább a szülőt zavarja. Ebben az esetben az egyszerű fiziológiás sós, vagy az újabban kapható tengervizes oldatot lehet a pici orrába cseppenteni. A sárgás-tapadós váladék már bakteriális fertőzésre utal, ami egyrészt antibiotikumos orrcseppet, másrészt fokozott figyelmet igényel a lehetséges szövődmények miatt. Az alsóbb légutak gyulladásainál előszeretettel és talán kissé túl gyakran alkalmazott köptetőkkel csecsemőkorban csínján kell bánni. Az ekkor még szűk hörgőcskéket ugyanis a hirtelen feloldott, nagyobb mennyiségű váladék eltömítheti.
Orrcsepp és hideg pára
A hazai piacon számos orrcsepp van forgalomban. A legtöbb azon az elven „működik”, hogy érszűkítőt tartalmaz, s ezáltal csökkenti a helyi vérbőséget és váladékozást. Hosszabb ideig történő használatuk viszont nyálkahártya-sorvadást okozhat, vigyázzunk vele! Sok elhúzódó, krónikus felső légúti hurutot, náthát sikerült hideg pára alkalmazásával orvosolni. Különösen a lakótelepi, távfűtéses lakások száraz levegőjét lehet így felfrissíteni.
Illóolajos fürdő
A nátha megelőzésében és gyógyításában jótékony hatásúak az illóolajos fürdők. A fürdővízzel elegyített illóolajat vagy speciális fürdetőszert kellemes pancsolás közben lélegzi be a baba, ezért a nátha kezelésével járó szokványos kellemetlenségektől nem kell tartani. A meleg fürdőért még a beteg gyerek is rajong! Miközben lazít és játszik, a gyógyító illatanyagoknak köszönhetően csökken a nyálkahártya-gyulladása, váladékozása és ennek következtében javul a csillószőrös „tisztítómunka” is. Az sem utolsó szempont, hogy növeli a vérbőséget, s így hatékonyan elősegíti a gyógyulást. Csecsemőkorban lehetőleg ne alkalmazzunk mentoltartalmú szert, mert ez túlérzékenységi reakciót és nehezített légzést válthat ki.