Baba

Távmunka

Összekötõ láncszem a családi szerepek és a munkavégzés között? A nõk életében talán a számítógép-használat illetve az internet válhat azzá.

Távmunkaként végezhető pénzkereseti lehetőséget az találhat, akinek megfelelő képzettséggel rendelkezik: elsősorban fordítók, könyvelők, hirdetésszervezők, piackutatók, írók, újságírók, de tanárokat, lektorokat, üzletkötőket is keresnek. A kevésbé képzettek sajtófigyelést, táblázatok összeállítását, szövegszerkesztést, adatbányászatot vállalhatnak.
Nem is kell megvárni a gyes lejártát, már otthon is dolgozhat, aki képes kitartóan menedzselni magát, és megfelelő a szakértelme. A távmunkás emellett legyen gyakorlott, megbízható ember, aki önállóan képes dolgozni. Az effajta munkavégzésnek általában feltétele a vállalkozói igazolvány kiváltása.

Családbarát háztartási gép




A távmunka legfőbb, többnyire nélkülözhetetlen kelléke a számítógép. Ha még nincs, vágjunk bele bátran a beszerzésbe! Sokan panaszolják, hogy nem tudják, mi is az a „pécé”, és zavarba jönnek az óriási választéktól. Mondjuk meg a szaküzletben, mire szeretnénk használni: szövegszerkesztésre, internetezésre, könyvelésre, vállalkozásunkhoz, fényképek tárolására, játékra. Számos üzletben felújított, jótállással árusított használt gépek közt is válogathatunk, amelyek lényegesen olcsóbbak a vadonatújaknál.
A távmunkához rendszerint elengedhetetlenül fontos az internet, amelyet Magyarországon ma körülbelül hatszázezer család használ. Az internetezés percdíjai (körülbelül 5 Ft/perc) meg sem közelítik a mobiltelefonozás árait. Az egyre inkább elterjedő otthoni internetezés hatalmas lehetőségeket nyújt a kismamáknak. Naprakészen követhetik a világ eseményeit, továbbtanulhatnak, vagy akár munkát is vállalhatnak a hálózaton. Családanyaként is számos olyan szolgáltatást vehetnek igénybe, melyekkel időt, energiát lehet megtakarítani. Így több marad a családra!

Tanulni sosem késő!
A számítógép kezelését – az úgynevezett felhasználói ismereteket – ma már számos helyen oktatják. Budapesten több intézményben kínálnak ingyenes képzést, bár ezeken a helyeken többnyire napi több órás padban ülést várnak el, amit egy kisgyermekes anya nehezen tud megoldani. Ehelyett tanulhatunk tapasztaltabb ismerőstől, akár saját nagyobbacska gyerekünktől – néhány óra alatt megérthetjük az egyszerűbb szoftverek használatát.
Természetesen kaphatóak oktató CD-k, illetve tankönyvek is. Létezik olyan tanfolyam, amit munkaügyi központok szerveznek kismamáknak, vagy a gyes lejárta után dolgozni készülőknek, ezeket igény szerint indítják. A pár hónapos, államilag elismert tanfolyamok végzettséget, szakmát adnak. Ezekről a lehetőségekről a helyi munkaügyi kirendeltségeken tudnak további felvilágosítást adni.
Végül nagyon fontos szerepük lehet a képzésben az ország közel négyszáz településén működő úgynevezett teleházaknak, ahol „mindenki irodájaként” lehet különféle hasznos szolgáltatásokat (internet, e-mail, fax, fénymásolás) igénybe venni. A teleházakat szinte mindenhol támogatja az önkormányzat vagy az állam, ezért szolgáltatásaik megfizethetőek vagy ingyenesek.
A nők tanulási képessége a szülés előtt, illetve az utána követő években jelentősen megnövekszik, ezért mindenkit csak biztatni tudunk, aki kezdőnek érzi magát ezen a pályán. A weboldal-készítés, a nyelvtanulás vagy egy rég vágyott diploma megszerzésével a gyes évei után egy piacképes tudással felfegyverzett, az anyaság büszke tudatával bíró munkaerő lép a piacra, és sikerre lesz ítélve!

Hasznos linkek
A www.palya.hu (továbbtanulással kapcsolatos információk) www.tavoktatas.lap.hu
www.tavmunkainfo.hu
www.tavmunkas.hu
www.tavmunkapiac.hu
www.tavmunka.lap.hu

Állami segítséggel
Biztatónak tűnik a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi (Tel.: 06/40 200-383), valamint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (www.ihm.gov.hu) pályázata, amivel ezer távmunkahelyet kívánnak teremteni. Kedvezményekkel igyekeznek ösztönözni a munkáltatókat a megfelelő lehetőségek kialakítására. Az Esélyegyenlőségi Főigazgatóság Nőképviseleti Titkárságán (Tel.: 331-3568) a kismamák képzését is fontosnak tartják, ezért 2002 októberében pályázatot indítottak a nők munkaerő-piaci képzése érdekében. A pályázaton helyi civil szervezetek, munkaügyi központok és továbbképző intézetek vesznek részt.

Távmunkásként dolgoznak
Kata kirakatrendező volt első kisbabája születése előtt. A gyerekek gyorsan követték egymást, s mire hat év után visszament, az áruház, ahol dolgozott, külföldi tulajdonos kezébe került, az ő munkájára nem volt szükség. Férje barátja hívta fel figyelmét egy tanfolyamra, ahol pár hónap alatt megtanulta a weblap-készítést. Szépérzéke, grafikusi előképzettsége már eleve adott volt, valódi kirakatok után most virtuális boltok számára készít bemutatókat. Otthon dolgozik, délelőttönként négy órát, a fizetésével elégedett.
Vera német–magyar szakos tanárként végzett az egyetemen. Az államvizsga után szinte azonnal terhes lett. Három év alatt három gyermekük született, építkezésbe fogtak, vidékre költöztek. Az interneten talált egy fordítóirodát, majd több más lehetőséget is. Ma már újságcikkeket, szerződéseket, használati utasításokat fordít, mert ezekkel egy-egy éjszaka alatt megbirkózik. Szépen keres vele, később könyvek, szakanyagok fordításával is szeretne foglalkozni. Ő a hajnali munka híve: este nyolckor megfürdeti, lefekteti gyerekeit, majd három-négy óra felé kilopódzik a hálószobából, és reggelig dolgozik. A korai kelést a korai lefekvéssel ellensúlyozza, nem fáradt, s a gyerekek észre sem veszik, hogy a mama dolgozni „jár”.
Teri üzletkötő, hat gyerek mellett vállalta el a munkát. A telefonkönyv-kiadó foglalkoztatja: a helyi vállalkozókat kell rábeszélnie a hirdetésre, és a megkötött szerződéseket postán beküldeni a céghez. Mindennapos ügyintézései, vásárlásai során jó kapcsolatba került a város szolgáltatóival, így könnyen megy neki a hirdetésszervezés. Munkahelyén alig látják személyesen, mégis majd minden elismerést megkap. Ez számítógép nélkül is végezhető távmunka-forma.

F. Fülöp Hajnalka
Cserko@mail.digitel2002.hu

Megkérdeztük Kiss Péter foglalkoztatási és munkaügyi minisztert
Egyenlő esélyeket a nőknek

A gyereket vállaló nők gyakran kerülnek hátrányos helyzetbe a munkaerő-piacon. A munkáltatók attól tartanak, a kisgyermekeit nevelő édesanya kevésbé megbízható a hasonló tudással és rátermettséggel rendelkező férfinál. Van esély a megkülönböztetés csökkenésére?




– Biztos, hogy van, de a kormány nem várhatja tétlenül, hogy a közvélekedés megváltozásával javuljon a nők helyzete. Olyan érdekeltségi viszonyokat kell teremtenünk, amelyekben a gyerekeket nevelő édesanyák is megtalálják a helyüket, a munkalehetőségeket, az elismertséget. Most is támogatunk olyan képzési lehetőségeket, amely a nők visszailleszkedését, újra munkába állását segítik. Ezt célozta például az „Esélyt a jövőnek” program, amely ezer új, korszerű távmunkahely létrehozását tette lehetővé. Hasonló lehetőségek kidolgozásán folyamatosan dolgozunk a Munkaügyi Minisztériumban. A másik, anyák számára kedvező út a részmunkaidős foglalkoztatás lehet. A munkáltatókat eddig semmi sem ösztönözte arra, hogy részmunkaidős állásokat biztosítsanak. Az Európai Unió országaiban harmincöt-negyven százalék a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya. Ez a szám Magyarországon jelenleg öt-hat százalék. Készül az anti-diszharmonizációs törvény, az ellenérdekeltség megszüntetésével remélhetőleg hamarosan nők ezrei vállalhatnak négy-hat órás munkát. A részmunkaidő eddig nem számított nyugdíjteremtő időnek, ebben is változás várható.
Feltehetőleg hosszú idő még, míg a fejekben is változik a munkát vállaló anyákról alkotott kép. Mit tehetünk addig is, hogy a gyereket váró kismamákat vagy az éppen visszatérő anyákat ne érjék igazságtalanságok, szándékos félrevezetések a munkahelyen?
– Nagyon fontos, hogy a nők, anyák és persze a férfiak is tisztában legyenek a jogaikkal. A pontos ismeretek megszerzésének számos módja létezik, erre érdemes időt és energiát áldozni. Aki úgy érzi, igazságtalanság éri, ne hagyja annyiban, feltétlenül forduljon az illetékes szervekhez.
A kormány családokat segítő intézkedései sorában igen figyelemre méltó, hogy a december l-je után született gyerekek édesapja egy hét fizetett szabadságot kap a kicsi születését követően. Mi volt a célja a szabadság bevezetésének?
– A gyerekvállalás két ember dolga, jó, ha ez törvényeinkben is kifejezésre jut. Ma a munkaerő-piacnak a nők ugyanolyan jelentős szereplői, mint a férfiak. A karrier, az önálló keresetben is megnyilvánuló esélyegyenlőség a nők számára ugyanolyan fontos. Úgy véltük, jó, ha ezt az igényt a törvényeink is megfogalmazzák. Ugyanakkor az is nagyon fontos, hogy a férj, az apa is felelősséget vállaljon a családjáért. Ha a trónörökös születése körüli teendőkből ő is kiveszi a részét, biztos, hogy erősebben fog kötődni a gyerekéhez. Ma már egyre több férfi van a felesége mellett a szülésnél. Saját tapasztalatomból is tudom, milyen életre szóló élményt jelentett nyolc évvel ezelőtt a kislányom születése. És arra is emlékszem, milyen jó volt, hogy tartalékoltam pár nap szabadságot a kórházból való hazatérés hetére. Szükség volt rám, tudtam segíteni, és sok-sok élményből, izgalomból és játékból maradtam volna ki enélkül.
Mit gondol, fognak élni a férfiak a felkínált lehetőséggel?
– Nem tudom, hányan élnek majd vele, és azt sem, hogy mindenki arra használja-e, amire szolgál. De abban biztos vagyok, hogy ez a helyes irány. Lehet, hogy ma még sokak számára mosolyogtató: apák szülési szabadságon? Remélhetőleg már nem sokáig.
A munkáltatók nem fognak akadályt gördíteni a szabadság kiadása elé?
– Nem tehetik, ugyanis nem ők fizetik a számlát. A kormány kétmilliárd forintot különített el erre a célra. A munkáltatók tehát visszakapják a fizetett szabadság idejére kifizetett összeget.

Munkavégzéssel kapcsolatos kérdésekkel a Foglalkoztatási Hivatal jogi irodájához lehet fordulni. Személyesen: Budapest V. kerület, Akadémia u. 3. Tel.: 475-5860, 475-5861 Levélben: 1089 Budapest, Kálvária tér 7.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top