nlc.hu
Baba
Babagondozás

Babagondozás

Az õzgida talpra szökken, és már fut is, a mázsás elefántbébi totyog a mamája után, az újszülött delfin vígan szeli a hullámokat a többiekkel. Az embercsecsemõt viszont még sokáig cipelgetnünk kell, hisz két évnél is több eltelhet addig, amíg önállóan és kitartóan szedi a lábát mellettünk. Lássuk, hogyan hordozgassuk addig!

„A törzsi társadalmakban a csecsemőket az idő nagy részében karon hordták, vagy testen vitték. A modern társadalmakban kiságyba, gyerekszobába, babakocsiba rekesztjük el, és elvárjuk, hogy különösebb felhajtás nélkül, derűsen elfoglalja magát. De a csecsemő az anyjához vágyik, a közvetlen közelébe, a karja közé, ha tehetné, le sem szállna róla. Akkor kevésbé riasztja a fenyegető új világ, ahová kilökték. Egyes szülők újra visszatértek az ősi gyakorlathoz, és a kicsit testükre kötve viszik magukkal mindenhová. Az ilyen szerencsés kisbabáknak elemi vigaszt nyújt a ritmusos mozgás. Ha eljön az ideje, merészebb felfedező lesz. Eltelt a biztonsággal, és ez nem gyengíti, ellenkezőleg, öntudatosabbá teszi, így tud igazán engedni az új hívásának. Boldog gyerekből válik kíváncsi gyerek
Részlet Desmond Morris Babafigyelőben című könyvéből.

A jó baba, ha evés után letették az ágyába, mosolyog és gőgicsél – szülei örömére –, majd édes álomba merül, és csak a következő etetés idejében ébred fel. Ha nem így viselkedik, minimum el van rontva, de az is lehet, hogy „gyári hibás”. A hatvanas évek nevelési szemlélete máig hat, nem kis lelkifurdalást okozva az élénkebb, jussukat hangosan követelő babák szüleinek. De mégis, minek alapján várhatjuk el az embergyerektől, hogy azon nyomban a társadalom (kényelmi igényeiből fakadó) elvárásainak megfelelően viselkedjen? Az újszülött, ha tetszik, ha nem, valójában a Homo Sapiens nevű „csupasz majom” kölyke, főemlőshöz illő ösztönökkel, igényekkel. Az ember azok közé a fajok közé tartozik, amelyek kölykükkel folyamatos testi kapcsolatban vannak, a kicsinyeket soha nem hagyják egyedül: szorosan maguk mellett tartják, vagy testükön hordozzák. Az ember ráadásul biológiai szempontból koraszülöttet hoz világra: a frissen született baba fejletlenebb, éretlenebb, mint egy újszülött csimpánz, ezért igen nagy szüksége van az anyai test védelmére, melegére, ringatására. A csecsemő idegrendszere születéskor még koránt sincs készen. Az idegrendszeren belül újabb összeköttetések milliói létesülnek, az idegsejtek nyúlványai most kapják meg szigetelésüket. Ahhoz, hogy ez a folyamat tökéletesen alakuljon, továbbra is szükség van azokra a mozgás- és hangingerekre, amelyek a magzatot az anyaméhben érték. A baba tehát a későbbi optimális fejlődés érdekében igényli a dédelgetést, ringatást, hordozást. A hordozóeszközök használata nem az elkényeztetés felé vezető út első állomása! A kicsi többnyire meg is hálálja, hogy kézbe vették: a kendőben megnyugszik, békésen figyel, vagy éppen szundít egyet. Később, amikor már kinőtte hordozás iránti igényét, bátran és érdeklődéssel lát neki a világ felfedezésének. A szoros testi kapcsolat ugyanis megteremtette ennek alapvető feltételét: az ősbizalmat.






Babahordozó kendőben újszülöttkortól szállíthatjuk és dédelgethetjük a csöppséget, mert szorosan körülveszi és biztonságosan tartja, hasonló testhelyzetben, mint az anyaméhben. A fektető kötéshez „S” méretű Kismama kendő szükséges
Ára: 6000 Ft-tól


 


 


Az elöl keresztező hordozási mód függőleges helyzetben tartja tökéletes




biztonságban a babát. Újszülöttkortól alkalmazhatjuk mindaddig, amíg a baba jól tűri ezt a testhelyzetet. Kifelé fordítva is beleültethetjük, ha már ügyesen tartja magát. Ehhez már hosszabb Kismama kendőre lesz szükség, a szülő és a gyerek méreteitől függően „L” vagy „XL” méret

 


 


A pici csecsemő többnyire akkor nyugodt, ha kézben van. Ha szorosan testünkre kötjük, tennivalóinkat is elintézhetjük, miközben ő békésen szunyókál szívünkre tapasztott fülecskével. Ha felébredt, lehúzhatjuk a kendőt a fejéről, így szabadon nézelődhet, hátát pedig biztonsággal körülöleli a kendő. A hagyományos kenguru nem alkalmas újszülött hordozására, mert ide-oda nyeklik benne, ezért két kézzel kell tartanunk. A kenguru ideje három-négy hónapos korban jön el, amikor a baba már tartja magát, és kapaszkodik is, ha kell.


Palika már egyéves, és korántsem pehelykönnyű. Továbbra is sokat szeretne kézben lenni, babakocsiban nem szívesen ül. Jó megoldás, ha a fektető hordozáshoz hasonlóan megkötött kendőbe, a csípőnkre ültetjük a







kisgyereket. A széles vállrésznek köszönhetően jó a súlyeloszlás, a széles, erős csípőcsont teherbírása jó. Ezt a hordozási módszert a kisbaba fejlettségétől, súlyától és igényeitől függően négy-öt hónapos kortól kezdve ajánljuk. „S” méretű Kismama kendő is elegendő hozzá.
A hátunk közepén elhelyezkedő csomóból hosszan lelógó kendőszárakat előre húzzuk, majd a baba lába alatt átvezetve, popsija alatt csomóra kötjük. Ha a kendő hossza megengedi, az előrevezetett szárakat a baba egyik lába alatt, majd másik lába felett ismét hátravezetjük, és csípőnknél kötjük meg újból. Így még biztonságosabb. Palika közben már ki is jelöli az útirányt!








Puttonyban ül a fiúcska, ez aztán a remek móka! Ha háti hordozónak akarjuk megkötni a kendőt, kisimítva lefektetjük egy csípőmagasságban elhelyezkedő felületre, majd közepére ráültetjük a gyereket. A kendő szárait marokra fogva óvatosan vállunkra húzzuk. Szorosra, a kisgyereket biztosan tartóra igazítjuk, majd elöl keresztezve vagy vállunk alatt újból hátravezetve az egyik lábacska alatt, a másik felett átvezetve hasunk előtt újból megkötjük. Ehhez a megkötési módhoz már szükségünk van a kisgyerek közreműködésére is, hiszen nyugodtan kell ülnie, amíg hátunkra igazítjuk a „puttonyt”. Ha elalszik, a vállainkon fekvő szárak igazgatásával fejére húzzuk a kendőt, hogy biztos tartást adjunk. Sok anyag kell hozzá, ezért szükségünk lesz a legnagyobb méretű Kismama kendőre.

Október 26-án, a Kismama babaruhabörzén hordozókendő-bemutatót tartunk. Akinek leírás alapján nem megy, ott élőben kísérheti figyelemmel a megkötés fortélyait.

Összeállította: Sződy Judit és W. Ungváry Renáta
Modell: Tanka Eszter és kislánya, Nina, Bihari Dóri és kisfia, Palika
A Kismama hordozókendőt  itt, a honlapon is megrendelhetik.
Fotó: Rátkai Éva

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top