Így szokták csinálni
1. Főzzünk vagy süssünk meg előre héjában személyenként két-három krumplit. Gyerekeknek egy is elég. Úgy időzítsük, hogy az étkezés idejére még forró legyen. Helyezzük el a krumplikat például bundás kosárban!
2. Készítsünk elő sok kicsi tálkát, ezekbe rakosgathatjuk a legkülönfélébb kiegészítőket, salátákat.
3. Szeleteljük fel, és fajtánként kupacolva rakjuk tálra a sajtokat.
4. Készítsük elő a sajtsütő grillezőlapján süthető ételeket: cukkini,
5. Tegyünk az asztalra néhány üres tálkát a krumplihéjaknak.
6. Melegítsük elő a raklettsütőt tíz perccel a sütés megkezdése előtt. Mutassuk meg a kicsiknek, melyek a forró részek, hova nem szabad nyúlni.
7. A saját tányérján mindenki előkészíti és feldarabolja a krumplit, választ mellé savanyúságot, zöldséget, salátát. A terítékhez személyenként egy falapátka és evőeszköz is tartozik.
8. Mindenki a saját kis serpenyőjében süt egyszerre egy szelet sajtot, esetleg gyümölccsel, fűszerekkel megszórva. Addig kell sütni, amíg folyósra olvad, majd a falapátkával a krumplidarabkákra csúsztatjuk.
9. Közben a raklettgrill felső lapján is sütögetheti mindenki a maga pecsenyéjét.
Lapátoljunk!
A puha, érett sajtokat éles, széles pengéjű késsel szeletelhetjük fel
A lényeg: a SAJT
Ömlesztett sajtok kivételével voltaképpen bármilyen sajtot süthetünk a kicsi lapátokban. Érdemes is minél többfélét kipróbálni, hogy ráakadjunk a kedvencekre. Az eredeti svájci raklettsajtokhoz leginkább a következő, itthon is kapható sajtfajták hasonlítanak:
Szekszárdi csemegesajt
Kvargli sajt
Ilmici sajt
Lajta sajt
A gyerekek nem mindig rajonganak ezekért az aromás, egyesek szerint büdös sajtokért, ezért az ő kedvükért néhány szelet ementálit vagy mozzarellát is tegyünk a tálra.
Próbálkozhatunk juhtúró, márványsajt és különféle kecskesajtok sütésével is, de ezek nem olvadnak olyan szépen, egybefüggően, inkább egy-egy falatnyit érdemes megkóstolni belőlük. (Tejterméket általában egyéves kortól adhatunk)
Kiegészítők
Semmiképp se feledkezzünk el a savanyúságokról! Érdemes többfélét is beszerezni, pici csemegeuborkát, gyöngyhagymát, savanyított karfiolt, zellert, céklát.
A következő kötelező hozzávaló a gyümölcstál. Az aromás, karakteres ízű sajtokhoz csodálatosan illik a gyümölcsök édes, lágy, savanykás íze. Válogatásunkban ezúttal alma, mandarin, szilvakompót, barackkompót és aszalt szilva szerepel. Külön csuprocskában szőlőszemeket is kínálhatunk.
Különösen a kicsik rajonganak a puha zöldségekért, például az apró répácskákért. Zöldbabbal, spárgával, kelbimbóval, hároméves kor felett gombával is próbálkozhatunk.
Mindenki kedvence a kukorica, morzsolt és bébi állapotban.
Fűszerek
A kicsik sajtjára legfeljebb egy kis őrölt fahéjat szórjunk, de általában jobban szeretik fűszerezés nélkül. A nagyobbaknak és a felnőtteknek kínálhatunk különböző őröltborskeverékeket, úgy a legfinomabb, ha frissen őrölve szórhatjuk a sajtra és a krumplira. A grillezett zöldségek és húsok alapfűszere a kakukkfű és a rozmaring.
Sajtok mellé salátát
Bármilyen friss idénysalátát kínálhatunk a rakletthez. Íme néhány jól bevált ötlet:
Fokhagymás paradicsomsaláta
Zúzzunk péppé egy gerezd fokhagymát, majd keverjük össze alaposan két evőkanál olívaolajjal és egy kávéskanál balzsamecettel vagy friss citromlével. Szórjuk meg pici rozmaringos, kakukkfüves fűszersóval, keverjük össze alaposan, majd öntsük a felkarikázott paradicsomra. Keverjünk bele néhány csík friss zöldsalátát is. (Kilenc hónapos kortól)
Hagymás babsaláta
Áztassunk be egy éjszakára, majd főzzünk meg sós vízben két teáscsészényi tarkababot. Aprítsunk fel egy piros húsú paprikát vékony csíkokra, vágjunk karikákra egy jókora fej hagymát, és reszeljünk le nagylyukú reszelőn egy közepes nagyságú sárgarépát. Keverjük össze a hozzávalókat, és szórjuk meg morzsolt kakukkfűvel. Forraljunk fel három deci vizet. Keverjünk bele egy kávéskanál cukrot, két kávéskanál jódozott sót, két evőkanál almaecetet. Öntsük rá ezt a levet a hozzávalókra, és hagyjuk állni lefedve legalább két órán keresztül. (Ha már jól tud rágni, általában tizennyolc hónapos kor után)
Lilakáposzta-saláta
Szükségünk lesz 30 deka gyalult lila káposztára. Forraljunk fel négy deci vizet, keverjünk bele egy teáskanál cukrot, két kávéskanál sót, két evőkanál málnaecetet, valamint késhegynyi őrölt koriandert és egy kávéskanál őrölt köményt. Öntsük nyakon a káposztát ezzel a forró lével, fedjük be a tálat, és hagyjuk állni két óra hosszat. (Ha már jól tud rágni, általában kétéves kortól)
Grillezés
A csirkehúst például fokhagymás, kakukkfüves, rozmaringos olívaolajban.
Finom és nagyon gyorsan átsül a lazac, elég, ha egyetlen nyúzott filészeletet vásárolunk, majd hüvelykujjnyi csíkokra vágjuk. Kenjük be a szeleteket citromos olívaolajjal. Ugyanez a páclé illik egy kis fokhagymával kiegészítve a rózsaszín testű garnélarákokhoz.
Süthetünk kisebb grillkolbászokat, vagy saját készítésű húspogácsákat is.
A grillezendő zöldségeket, gyümölcsöket (cukkini, padlizsán, koktélparadicsom, alma, sárgarépa) kenjük át citromos, fokhagymás, kakukkfüves olívaolaj-keverékkel, majd hagyjuk állni ebben a keverékben sütés előtt egy órácskát.
Figyelem! Lazacot és garnélarákot csak egyéves kor után adjunk a kicsinek, és először csak kis mennyiségben, mert allergiát okozhatnak.
Ételek: W. Ungváry Renáta
Fotó: Rátkai Éva