Brazília világelső a császármetszéssel történő szülések számát tekintve, a brazil csecsemők több mint fele így jön a világra. “Az országban dúló császármetszés-járvány elfogadhatatlan, és egészségügyi problémaként kell kezelni” – mondta Arthur Chioro egészségügyi miniszter. A 202 millió lakosú országban a születések 56 százalékánál alkalmaznak császármetszést. Ez az arány a magánklinikákon 84,6, míg a közkórházakban 40 százalék, holott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a 15 százalék alatti arány az elfogadott.
Dilma Rousseff elnök kormánya a természetes szülés előnyeivel kapcsolatos adatokra hivatkozva a héten új kezdeményezést tett, amely szigorítja az orvosok ellenőrzését, és igyekszik meggyőzni az anyákat, hogy csak akkor éljenek a császármetszés lehetőségével, amikor feltétlenül szükséges. A honorárium kifizetéséhez az orvosnak jelentést kell kitöltenie a szülő nő összes adatával, beleértve a fájások kezdetét is, amelyek császármetszés esetén nincsenek. A kormány így akarja elkerülni a szükségtelen és előre megtervezett szüléseket, mert az orvosnak magyarázatot kell adnia, miért nem a természetes szülés mellett döntött. A magánintézményeknek is tájékoztatniuk kell a kismamát a művi beavatkozás kockázataira.
A tárca szerint a császármetszés 120 százalékkal növeli a csecsemő légúti megbetegedésének és háromszorosára az anya halálának kockázatát.