Az első gyerek cumiját még minden anya gondosan fertőtleníti, de a harmadikét már a kutya nyalja tisztára, szokták mondani. Ezért sokáig arra figyelmeztették a szülőket, hogy ne vegyék a szájukba a kisgyerekek evőeszközét, és nehogy a saját nyálukkal tisztítsák meg a cumit, mert káros baktériumokat juttathatnak így be a kis szervezetükbe.
Kevesebb allergia
Most ennek az ellenkezőjét állítja egy új svéd tanulmány. Eszerint azok a gyerekek, akiknek a szüleik a szájukba vették a cumijukat tisztítás gyanánt, sokkal kevesebb dologra lettek allergiások később. Emellett náluk kevesebb ekcémás megbetegedést és asztmás esetet találtak. A betegségek már akkor is kisebb eséllyel alakultak ki a babáknál, ha a szülők csak egyszer-egyszer vették a szájukba a cumit.
„Nagyon érdekes, és csak megerősíti azokat a feltételezéseket, miszerint az újszülöttek és a gyerekek számára hasznos, ha korán találkoznak baktériumokkal” – mondta a lap által megkérdezett infektológus.
A császár is ronthat
Emellett azt is megvizsgálták, számít-e ilyen szempontból, hogy a gyerek császárral vagy természetes úton születik. Kiderült, hogy a különbség egészen jelentős, a császárral született gyerekeknek, akiknek fertőtlenítették a cumiját, 55 százaléka lett ekcémás. A legkisebb arányban azoknál a gyerekeknél alakult ki ekcéma, akiknek nyálazták a cumiját, és természetes úton születtek, náluk 20 százaléknál állapították meg ezt a bőrbetegséget.