nlc.hu
Család
Fitymaszûkület

Fitymaszûkület

A hímvesszõ elõbõre csecsemõkorban nem húzható vissza, sõt, nem is tanácsos húzogatni, mert berepedhet, hegesedhet, s aztán éppen ezek a hegek okozzák a szûkületet.





Mit tegyünk az előbőrrel?

Hagyjuk békén! Sajnos, még mindig tartja magát az a képzet, hogy a kisfiú nemi szervének előbőrét “tornáztatni” kell. A fityma letapadása azonban egészen négy éves korig élettani jelenség, mely teljesen magától, fokozatosan oldódik. Fitymaszűkület az esetek többségében éppen az állandó húzogatás, erőltetés miatti kis sérülések következtében alakul ki, ezek ugyanis nem egyszer hegesen gyógyulnak, s csúnya gyulladásokkal járnak.

Az erőszakos hátrahúzás olyan sérülést is okozhat, mely azonnali orvosi ellátást igényel. Ha úgy látjuk, hogy az előbőr gyulladt, alóla váladék ürül, forduljunk gyermeksebészhez vagy gyermekurulógushoz (Budapesten a Madarász utcai gyermekkórházban, az I. sz. gyermekklinikán vagy a Heim Pál gyermekkórházban), semmiképpen se próbálkozzunk házilagos tisztogatással!


A valódi fitymaszűkület





Az előbőr tapadása egy éves kor körül magától oldódik. Néha előfordul, hogy az előbőr és a makk között gennyes váladék keletkezik. Ilyenkor is tilos a fitymát hátrahúzni, helyette azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha a letapadás egy éves kor után sem oldódik, vigyük gyermeksebészhez a kisgyermeket, aki kíméletesen oldja a letapadást.

Előfordul az is, hogy nincs letapadás, mégsem lehet az előbőrt visszahúzni, mert annyira szűk. Ennek megoldását is minden esetben gyermeksebészre kell bízni. Fontos, hogy a hátrahúzott fityma ne maradjon így, mert a gátolt vénás vérkeringés miatt a fityma megduzzad, és elszorítja a hímvesszőt. Ha a visszahúzás nem sikerül, azonnal fussunk a kórházba!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top