Hagyjuk a dagadt ruhát másra!
Régi tapasztalat, hogy a túlzásba vitt fizikai munka és kimerítő testmozgás nem kedvez a fogamzásképességnek. A “menedzsertípusú”, túlhajtott életmód és az ezzel járó testi és lelki kimerültség is csökkenti a teherbeesés esélyét.
Nemcsak a munka mennyisége, hanem körülményei is fontosak a várandósság szempontjából: ha a szülők veszélyes vegyszerekkel, szerves oldószerekkel, egészségre ártalmas festékekkel, sugárzó anyagokkal dolgoznak, jobb, ha minél előbb felhagynak e tevékenységgel.
A magzat védelme azonban nem csak az édesanya dolga. Bizony, leendő apukák: Önöknek is fel kell hagyniuk a dohányzással és a gyakori poharazgatással! Jó munkát csak jó alapanyagból, és hát… megfelelő “eszközzel” lehet végezni.
Nagyjavítás, karbantartás
Ne hagyja a terhesség idejére azokat a kezeléseket, amelyek előbb is elvégezhetők. Menjen el idejében fogorvoshoz! Sokkal könnyebb átvészelni a megpróbáltatásokat várandósság előtt, mint mondjuk hányingerrel küszködve.
A reménybeli kismama végeztesse el az aktuális tüdőszűrést. Jobb, ha túlesik a nőgyógyászati rákszűrésen is, így elkerülheti terhesség alatt ezt a hüvelyi feltárással járó, nem éppen kellemes vizsgálatot.
Aki fájdalmas visszértágulattal küzd, feltétlenül keressen fel egy érsebészt, és vesse alá magát a javasolt kezelésnek vagy műtétnek. A visszerek állapota kezelés nélkül ugyanis a terhességgel együtt járó hormonális változások és a testsúly növekedése miatt törvényszerűen romlik, és ez szinte a fogamzás pillanatától megkeserítheti a kismama életét.
Aki krónikus betegségben szenved, feltétlenül keresse fel a szakorvost, és beszélje meg vele a gyógyszeres és más kezelésekkel kapcsolatos tennivalókat. Az epilepsziás rosszullétek száma nőhet, az asztma tünetei súlyosbodhatnak a várandósság során. A cukorbetegeknél különösen fontos az előzetes egyeztetés, a vércukorszint-beállítás, mivel már a terhesség első pillanataitól megváltozik az inzulinigény.