Allergia esetében a panaszok megjelenése független az adagtól, vagyis már egészen csekély mennyiséggel is kiválthatók a tüntek. Az allergiát nem mindig a gyógyszer hatóanyaga váltja ki. A tabletták, szirupok (csecsemőkorban főleg ezeket használjuk), vivőanyagot, oldó, tartósító, színező és ízesítő anyagot is tartalmaznak. Allergiát okozhat a gyógyszer lebontási terméke is.
Másrészt, a leggondosabb és legsterilebb gyógyszerelőállítási folyamat során is előfordulhat, hogy szennyeződés kerül a szerbe, és ez okoz az arra érzékeny csecsemőnél allergiás reakciót. Ezért lehetséges az, hogy azonos hatóanyagú, de más-más gyógyszergyárban előállított gyógyszer nem minden esetben okoz allergiát.
A légző- és emésztőrendszerben is felléphetnek kóros eltérések hasmenés, hányás, légszomj az érzékenységet kiváltó gyógyszer hatására. A kiütések lehetnek apróbbak, mint a kanyaró vagy a rózsahimlő kiütése, de gyakori a csalánkiütés is, vagy az apró, pontszerű vérzések okozta kiütés.
Gyógyszerallergia gyanúja esetén a gyógyszer szedését azonnal abba kell hagyni. Ha életmentő szerről van szó, másikkal kell helyettesíteni. Miután az allergia kiváltóját elhagytuk, a bőrtünetek néhány nap alatt begyógyulnak.
A megelőzés érdekében tartsuk szem előtt, hogy gyógyszert valóban csakis szükség esetén adjunk a kisbabának, és lehetőleg egyszerre ne többet, mert ez nehezíti az esetleges panaszok felderítését. Az öngyógyszerelés veszélyes, mindig egyeztessünk a gyermekorvossal, mielőtt bármit beadnánk a gyereknek.