Az éjszaka, hirtelen jelentkező, rekedt, ugató köhögés jellegzetes tünete a pszeudokruppnak. A nehezített légzést be- és kilégzéskor hangos sípolás, hörgés, orvosi szóval “stridor” kíséri. A gégenyálkahártya hangszalagok alá eső részének gyulladása, duzzadása okozza a légúti szűkületet és a köhögést. Minden esetben azonnali orvosi segítségre van szükség.
Ha a csecsemő hirtelen kezd el fulladozni, pillanatok alatt nehézlégzés alakul ki, félrenyelés következett be. Amint az idegen test az alsó légutakba csúszik, a nehézlégzés megszűnik, de makacs köhögés tapasztalható. Az idegen test eltávolítása sürgős szakorvosi beavatkozást igényel. Szállítsuk haladéktalanul az ügyeletes kórházba a gyermeket!
Ha makacs, olykor rohamszerű köhögés mellett a kilégzés nehezített, sípoló, asztmás jellegű légzésről beszélünk. A légutak részleges szűkülete okozza. A szűkületet az alsó légutakban felgyülemlett váladék is okozhatja. Szamárköhögéshez hasonló, rohamszerű köhögést okozhat vírusos betegség is.
Egyszerű náthához is társulhat a garaton lecsurgó váladék miatt köhögés. Ugyanezt tapasztalhatjuk hörghurutnál, tüdő-, orrmandula-, és arcüreggyulladásnál, a gége betegségeinél, asztmánál, különféle vírusfertőzéseknél és félrenyelés esetén is.
A köhögés tulajdonképpen védekező mechanizmus, mely a légutakból az ingerlő anyagot, pangó hörgőváladékot igyekszik eltávolítani. Csecsemőkorban fokozottan figyelni kell rá, mert mindig valamilyen betegség váltja ki.
Komolyabb bajt jelezhet, ha a köhögés hosszabb ideje fennáll, ilyenkor a gyermekorvos segítségével mielőbb tisztázzuk az okokat. A vizsgálaton az orvos meg fogja kérdezni, hogy milyen gyakran, főként milyen napszakban ismétlődik a köhögés, kíséri-e látható légszomj, hányás, láz, a súlyfejlődés stagnálása vagy fogyás. A pontos diagnózishoz néha röntgenfelvételt is kell készíteni.