– A lap az amerikai független bábák médiuma – tudom meg Andreától.
A független bába olyan szülésznő, aki önállóan dolgozhat, nincs orvoshoz, kórházhoz kötve. Egyedül, teljes felelősséget vállalva segít a szülésnél az asszonynak és a gyermeknek. Többnyire otthonszüléseknél működnek közre. Kisebb részük születésházban vagy kórházban tevékenykedik. A konferencia után úgy látom, hogy talán Magyarország az egyetlen, ahol nem dolgoznak független bábák, annak ellenére, hogy már nálunk is adottak a komoly bábaképzés feltételei.
– Milyen eredménnyel dolgoznak ezek az asszonyok?
– Az 1999–2000-ben, az Egyesült Államokban gyűjtött adatok szerint a hétezer tervezett otthonszülés nyolc százaléka végződött kórházban, ebből négy százaléknál volt szükség császármetszésre. A szülés körüli halálozás két ezrelék volt csupán.
Ezek az adatok egy kicsit sem rosszabbak, mint az egészséges terhesség után következő kórházi szülések eredményei. A tervezett otthonszülés tehát nem veszélyezteti jobban az asszonyt vagy a gyermeket, mint a kórházi szülés. Otthonszülések olyan helyeken is történnek, ahol nyoma sincs kórháznak, nem hogy fejlett infrastruktúra állna rendelkezésre.
Izlandon például gyakran előfordul, hogy a szülő asszonyt képtelenség kórházba vinni, hiszen a hideg és a hótorlaszok miatt sok település el van zárva a világtól. Ott szinte alig van császármetszés, mégis igen alacsony a szülés körüli halálozások vagy sérülések aránya.
– Hogy viszonyul a többi ország szakmai közvéleménye az otthonszüléshez?
– Sehol nem kérdőjelezik meg az otthonszülés létjogosultságát, csak Magyarországon. Szakmai féltékenység persze tapasztalható, hiszen máshol is féltik az anyagi forrásokat, kezükben akarják tartani az életnek ezt a szeletét. A dolog általában kimerül annyiban, hogy az orvosok propagandát folytatnak a saját szülészeti osztályuk mellett, de ez nem akadálya a bábák működésének.