Egy német felmérés szerint a várandósok 12%-a a gyermekvárás ideje alatt is dohányzik. Ez az arány nálunk talán még szomorúbb.
Minden egyes cigaretta elszívása után húsz perccel a magzat vérében ugyanakkora a nikotinkoncentráció, mint az anyáéban, szívverése pedig percenként 12 dobbanással felgyorsul, hogy a nikotin okozta oxigénhiányt ellensúlyozza. Ha az anya sokat dohányzik, a méhlepény vérellátottsága csökken, a baba kevés oxigénhez jut, ezáltal testi és szellemi fejlődése elmarad. Napi tíz szál elszívása, sőt a passzív dohányzás is hátráltatja a baba fejlődését és növeli a koraszülés és halvaszülés valószínűségét, előidézheti a méhlepény spontán leválását. E szövődmények esélye akár 20-30 százalékkal is megnőhet.
A leukémia és a nyirokrendszeri rák a dohányos és passzív dohányos anyák gyerekei között nagyobb gyakorisággal szedi áldozatait. Az ártalmak az elszívott cigaretták mennyiségétől függnek, de már napi hét száltól egyértelmű károsodások mutathatók ki. Az újszülöttek vizeletében dohányból származó rákkeltő anyagokat találtak.