Enni, vagy nem enni?
A kismama szervezetében a terhesség kialakulása után lényeges változások zajlanak le mondta Kovács Levente nőgyógyász , ami azt jelenti, hogy az anyagcsere inkább tartalékoló jellegű lesz, a hormonális változások hatására a mama gyakran kívánós lesz, étvágya megnő. A táplálkozás megváltozása inkább minőségi, mint mennyiségi legyen, egyen fehérjedúsan, zsírszegényen és a szénhidrátokból mértékkel fogyasszon. Fordítson figyelmet a megfelelő táplálék-kiegészítőkre, melyek vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, vasat, folsavat tartalmaznak.
A második szakaszban célszerű megszorítanod a konyhasófogyasztást. Az anyai fogazat és csontrendszer védelmére szükség lehet mésztabletták szedésére is. Különleges gondot kell fordítanod a székrekedés megelőzésére. Ha rostdús étrended, tehát a sok főzelék és gyümölcs ellenére is előfordulna székrekedés, langyos vizes beöntéssel szüntetheted meg.
Emeld meg a napi folyadékbevitel mennyiségét, ám inkább ne igyál gyógynövény eredetű teákat, ezek allergiát okozhatnak a magzatnak. A terhesség alatt a mérsékelt kávé-, tea-, kóla-, sör- vagy borfogyasztásnak nincsen káros hatása. Túlzásba vive azonban mindegyik ártalmas az anyára és a babára is.
Savanyú uborka csokoládéval? Miért ne! A terhes nők étkezési szokásait mindenki megmosolyogja, pedig szervezeted mindig tudja, mit csinál.
Ha párod éjszaka azon kap, hogy a hűtő előtt állsz és két túró rudi közé próbálsz egy szelet sonkát becsenni, ne ijedj meg saját kívánósságodtól. A falánkság nem azonos azzal az erős vággyal teli éhségérzettel, ami a kívánós kismamáknál elég gyakori. Nem attól fogsz plusz kilókat felszedni, hogy uborkát eszel fagyival és az addig utált céklát is két kanállal falod.
– A terhesség során nem ritka, hogy bizonyos dolgoktól undorodni kezd a kismama mondta Kovács Levente nőgyógyász , vagy éppen ellenkezőleg, furcsa dolgokat viszont nagyon megkívánhat. Ez mindaddig rendben van, amíg a babának vagy önmagának nem árt vele. A baba és a mama gyomra között nincs kapcsolat, viszont a megevett ételek alkotórészei a lepényen és a köldökzsinóron át a babához jutnak, ezért a túlzottan fűszeres ételekkel, vagy például az erős paprika mértéktelen fogyasztásával én óvatos lennék.
És még egy jó hír! Örülhetsz, mert finn kutatók kiderítették, hogy a csokoládé fogyasztása jó hatással van a születendő kisbabára. Hat hónappal a szülés után a rendszeresen csokoládét fogyasztó kismamák csecsemői mosolygósabbak és nevetősebbek voltak, mint azon kismamák gyermekei, akik nem szeretik az édességet.