nlc.hu
Család
Ki kicsoda a szülõszobában?

Ki kicsoda a szülõszobában?

A szülés nem egyszemélyes esemény. Már a várandósság alatt is szakemberekkel segítik és ellenõrzik az eseményeket. És amikor eljön az idõ, jó esetben minden az anyáról és gyermekérõl szól.





Réges-régen természetesnek számított, hogy a bába mellett egy asszonytárs is segíti a szülést, de ez a kórházi keretek létrejöttével megszűnt. Sokáig csak a szülész és a szülésznő, no meg a kismama lehettek jelen a születésnél, aztán később divatba jött az apás szülés, manapság pedig akár a szülő nő édesanyja, barátnője vagy éppen egy hozzáértő dúla is a mamával maradhat.

Amennyiben a hagyományos, kórházban történő szülést választjuk, természetes, hogy velünk van szülészorvosunk, annak ellenére, hogy a szülések 75 százalékánál elvileg nem is volna szükség a jelenlétére, de ugyebár nem lehet tudni előre, ki fog a maradék 25 százalékba – ahol komplikációk lépnek fel – tartozni. A szülészorvos feladata megítélni, hogy milyenek a szülő nő anatómiai és élettani feltételei a szüléshez, és milyen a magzat állapota, ezek tudatában kell cselekednie. Ő irányítja, vezeti a szülést, de természetesen nem minden feladatot lát el.

A szülésznő vagy bába is jogosult különféle vizsgálatok elvégzésére. Emellett segédkezik az orvosnak a szülés levezetésében, és a baba ellátásában. Ő szakmailag támogatja a vajúdó nőt, elvégzi a magzati szívhang folyamatos ellenőrzését, vérnyomást mér. Szülésznő csak az lehet, aki elvégzi a hároméves iskolai rendszerű képzést. A szülésznővel és az orvossal szemben is szükséges egyfajta bizalmi kapcsolat megléte, különben a kismama az eleve meglévő, természetes aggódás mellett szorongani is fog a szülés közben, az pedig sem a baba, sem az ő javát nem szolgálja.






Lelkileg


A bába és a szülész tehát szakmailag és fizikailag igyekszik megtenni mindent a mamáért és gyermekéért, de egyre több nő igényli a szülés alatt a hozzáértő lelki támogatást is, sokan hívnak segítségül maguk mellé dúlát. A görög eredetű szó asszonysegítőt jelent, akinek egyáltalán nem szükséges egészségügyi végzettséggel rendelkeznie.

Néhány évvel ezelőtt alakult meg a Magyarországi Dúlák Egyesülete (MODULE), amelynek elnökhelyettese, Jakab Zoltánné Ilona elmondta, hogy az láthatja el ezt a feladatot, aki elvégzi a dúlaképző tanfolyamot, és van legalább két saját gyermeke, ez a tény ugyanis feltételezi olyan tapasztalatok meglétét, amely a későbbiekben hatékonyan támogathatja a szülő nőt. Ilona rengeteg szülésnél segédkezett már, s



mindegyiket valódi csodaként élte meg. Szerinte az az ideális, amikor a dúla már jóval a szülés előtt megismerkedik a kismamával, mivel így sokkal elmélyültebb és bizalmasabb viszony alakulhat ki kettejük között. Ezáltal pedig fokozódik a kismama biztonságérzete, amely magát a szülést is képes gördülékenyebbé tenni. A dúla az a nő, aki teljesíti a vajúdó kéréseit: ha kell, inni ad, ha kell, masszíroz és borogat, vagy adagolja azokat a homeopátiás szereket, amelyek szedéséről a kismama előzetesen egyeztetett az orvossal.





Bizonyítható, hogy azoknál a szüléseknél, ahol dúla is jelen van, kevesebb komplikáció lép fel, és kevesebb a császármetszés. Ez érthető is, hiszen a nőnek ilyenkor szüksége van folyamatos lelki támaszra, az orvos és a szülésznő viszont nincsenek folyamatosan abban a helyzetben, hogy ezeket az igényeket maradéktalanul ki tudják elégíteni. A kispapák pedig, mint tudjuk, gyakran maguk is segítségre szorulnak…

Ildikó elmesélte, hogy a közelmúltban vett részt egy igazi példamutató szülésen, ahol az édesanya testileg és lelkileg is annyira felkészült, hogy gátmetszés nélkül szülte meg négy és fél kilós gyermekét. Az, hogy ennyire ki tudott kapcsolni, ennyire képes volt magára és az érkező babára figyelni, bizonyára annak is köszönhető, hogy Ildikó is vele volt, ráadásul ez volt a második alkalom, hogy „együtt” szülhettek. Mindketten varázslatos élményben részesültek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top