– Ma a nők jó része azt várja mondta dr. Kovács Levente szülész-nőgyógyász , feltehetően nem függetlenül a médiákban megjelenő beszámolóktól, hogy a szülés pozitív, felemelő, katartikus élmény lesz. Ha végül császárral kell világra hoznia gyermekét, sok nő csalódottan, sőt kudarcként éli ezt meg. Nem árt felkészülni minden kismamának a műtét utáni hosszabb regenerálódási időre, nehezebb szoptatásra, lelki terhelésre.
Ha császármetszésre kerül a sor, semmiképp ne érezd azt, hogy nőként nem teljesítettél megfelelően. A műtétnek az a célja, hogy a nagyobb bajt megelőzze. Semmiképp ne válaszd azonban a szülés helyett a műtétet, mert a babának és neked is a hüvelyi szülés a jobb.
– Epidurális érzéstelenítés esetén a műtét után rögtön megkapod, illetve megszoptathatod az újszülött gyermeked, bár ez az adott kórháztól is függ. Mindenesetre a spinális érzéstelenítés után 24 órán át feküdnöd kell.
– Altatás után körülbelül 3 óra múlva kapod meg és teheted melledre a csecsemőd.
– A császármetszés után lehetőséged van arra, hogy később születendő gyermekeid hüvelyi úton hozd világra. Természetesen egy későbbi terhességnél is adódhat olyan körülmény, amely újabb császármetszést tesz indokolttá.
– Komplikációmentes szülés esetén 3-4, császármetszés esetén 5 nap múlva mehetsz haza.
Otthon
– Az első kis döccenőktől eltekintve császármetszés után is gond nélkül szoptathatsz. A siker titka a részletekben rejlik! Nem árt már szülés előtt megtudakolnod, a választott kórházban hogy állnak a kérdéshez.
– Tegyél fel hasszorítót már a szülés másnapján. Minden fajtát szerezz be, a konditermekben is kapható, pár ezer forintos fogyasztóöv is nagyon praktikus lehet.
– Egészséges diétán élj. A műtét miatt a bélrendszered kicsit megbolydul, ezért nem csak a baba érdekében szükséges óvatosan fogyasztanod a füszeres ételekből.
– A húgyhólyag működésének átmeneti zavara általában kezelés nélkül elmúlik. Egyes esetekben ideiglenesen húgyhólyagkatétert helyeznek fel, mely a zavart biztonságosan megoldja.
– Ha a műtéti heg elfertőződik, az sebgyógyulási zavarokhoz, zavaró heg képződéséhez vagy hegszétváláshoz vezethet, mely újabb műtétet tehet szükségessé.
– Nagyon ritkán, felszálló fertőzések következtében, a petefészkek működési zavara alakul ki, melyet azonban antibiotikumokkal többnyire sikeresen tudnak kezelni.
Kérdezd meg orvosodtól:
– Mikor távolítják el a varratokat/kapcsokat,
– Mennyi ideig kell otthon és összesen ágyban maradnod, illetve kímélned magad,
– Mikortól szabad zuhanyoznod/fürdened,
– Kell-e gyógyszert szedned, mit, mennyit,
– Szükségesek-e utóvizsgálatok, és mikor, hol,
– Mikortól élhetsz ismét nemi életet,
– Mikor, hogy szülheted meg a következő gyermeked.