A méhen belüli lét és a születés hat a személyiségre
Az anya-magzat kapcsolatanalízis feladata, hogy átvilágítsa a kismama lelkét, segítse rendezni a várandósságával kapcsolatos esetleges konfliktusait, negatív viszonyait. Segítse felvenni, fejleszteni és harmonizálni a kapcsolatát születendő gyermekével, továbbá készítse fel lelkileg az anyát és a magzatot a szülésre-születésre. Segítsen megszabadítani a kismamát saját negatív érzelmeitől, valamint édesanyja illetve a korábbi generációk továbbadott negatív élményeinek hatásaitól. A kapcsolatanalízis másik feladata megoldani a kismama születendő gyermekével kapcsolatos problémáit, a gyermek elutasításának lelkiismereti problémáit. |
A baba érzékenyebb, mint gondolnánk. Az anya testi betegségei, stresszélményei és lelki problémái hatással vannak a magzat fizikai és lelki fejlődésére. Ferenczi Sándor pszichoanalitikus 20-as években szerzett tapasztalatai igazolják, hogy a nem kívánt gyermekek testi és lelki fejlődése eltérő, többen lesznek közülük pszichoszomatikus betegek, szociálisan deviánsak, vagy kísérelnek meg öngyilkosságot. Ugyanez a tapasztalat akkor is, ha a családban tragédia történik a várandósság alatt. Ha a terhesség alatt szakadt meg a kapcsolat a szülők között, akkor a babák alacsonyabb súllyal születtek, mint akiknél a kapcsolat harmonikus volt.
A születés előtti stresszidőpontok megőrződnek
Kutatások szerint az alvajárás fellépésének időpontja egybeesik a születés időpontjával. Az öngyilkosságok időzítése pedig éppen arra a napra esik, amikor az egyént az anyja magzatként el akarta vetélni.
Úgy állunk a várandósságunkhoz, ahogy anyánk állt az övéhez?
A születés előtti stressz hatása a személyiségfejlődésre generációkon át öröklődhet. A kapcsolatanalízis során gyakran megfigyelhető, hogy az anya méhen belüli élménye, az ő édesanyjával való viszonya jelenik meg saját terhessége során.
A harmonikus anya-magzat kapcsolat feltétele
A kismamák első lépésben egy interjún esnek át, melynek során feltérképezik a várandós anya kapcsolati hálózatát. Megvizsgálják a fogantatás körülményeit, az anya és az apa saját fogantatását és születését, valamint a kismama anyjának viszonyulását a terhességéhez. Ezáltal kialakul egy kép az anyasághoz való viszonyáról.
Dr. Hidas Györgyöt, az anya-magzat kapcsolatanalízis egyik létrehozóját a módszerben rejlő lehetőségekről kérdeztük. |
A kapcsolatanalízis során az anyát a pszichoanalitikus relaxált állapotba segíti, melynek során mentálisan bejut a méhébe, és megkeresi gyermekét. Arra kérik, hogy próbáljon ráhangolódni azokra az érzésekre, amelyek a babából felé áramlanak. Ez nem könnyű feladat, de ha sikerül, ezek az érzések elérik a mama álomképernyőjét, azt a lélektani felületet, ahova az álmok és a fantáziák is kivetülnek, és ezáltal venni tudja a baba üzeneteit. A kapcsolat az anya és magzat tudattalanjának a kommunikációja. Érzéseket, jelzéseket szállító lelki köldökzsinór, mely olyan tényezők formájában ölt testet, mint a magzat mozgásai, felidézett gondolatok, fantáziák vagy testérzetek. A kapcsolatanalízis nem terápia, hanem a tudattalan folyamatok korrekciója, kapcsolatfelvétel a babával.
Mindenkinek sikerül?
A módszerrel elérhető aktív anya-magzat párbeszéd általában megtanulható. Vannak, akikben létezik egyfajta belső gát, de az pszichoanalitikus módszerekkel feloldható.
Hogyan válaszol a baba?
Megnyugszik
A kapcsolat kialakulásának egyik jele, hogy az addig mocorgó magzat nem mozdul, az anyák értelmezése szerint “figyel”. Ha eközben az anya gondolatai elkalandoznak, a baba újra mozog, szinte visszahívja az anyát.
Teljesíti az anya kérését
Egy kismamát, aki elsajátította a kapcsolatanalízis módszerét, vajúdás közben arra kért a szülésze, hogy beszélje meg a babával, hogy egy órán belül fordítsa be a fejét a kimenetbe. A kért időre be is fordult a baba.
Megemelkedik a szívfrekvenciája
Ha az anya belső hangján beszél, vagy akár csak gondol a magzatra, megnövekszik a baba szívfrekvenciája.
A magzattal való kapcsolattartás azt eredményezi, hogy nem lépnek fel olyan szülési komplikációk, mint a koraszülés, a farfekvés vagy a nyitott méhszáj. Az anya meg tud állapodni a babával a méhen belüli elhelyezkedéséről vagy a születés időpontjáról. A kialakult mély kapcsolat eredménye, hogy az anya születési élménye nem terhelődik rá a babára, ezáltal a baba sokkal kiegyensúlyozottabb, stabilabb személyiséggé válik. Kevesebb lesz az elfojtás felnőtt korban, és az energiák az elhárítás helyett hasznosabb dolgokra fordíthatók. Ezek a babák kommunikatívabbak, nyitottabbak, empatikusabbak, átlagon felüli intelligenciaszinttel rendelkeznek, és jobb az önismeretük. Ezen kívül a jól megalapozott, harmonikus anya-gyermek kapcsolat később is megmarad.
Bővebb információ: Hidas György – Raffai Jenő – Vollner Judit: Lelki köldökzsinórBeszélgetések a kisbabámmal Heti Válasz Lap- és Könyvkiadó Kft., 2002. Raffai Jenő: Megfogantam, tehát vagyok. Párbeszéd a babával az anyaméhben. |