Magyarországon az 1990-es évek elejétől kezdték beengedni az apákat a szülészeti osztályokra. Eleinte olyan megkötéssel, hogy az apa csak akkor lehetett jelen a párja szülésénél, ha ő is részt vett a kórház által szervezett szülésfelkészítő tanfolyamon. Kezdetben sok helyen ez az engedmény nem járt meggyőződéssel, inkább csak a családközpontú szülészeti ellátás iránti megnövekedett igénynek próbáltak a kórházak megfelelni.
Az, hogy beengedték őket, még nem járt automatikusan azzal, hogy szívesen is vették a jelenlétüket. Kezdetben csak látszólagos szerepet kaptak, és az egészségügyi személyzet is nagyon eltérően viselkedett az apákkal szemben, a kedves elfogadástól az ellenszenvig. Mára a jelenlétük elfogadottá vált, és elismerik azt a tényt, hogy az apa jelenléte fontos a pár érzelmi állapota, az egymáshoz és a babához fűződő viszonyuk szempontjából.
Kérdéseiddel, problémáiddal fordulj Emőkéhez! Várja leveleidet a dula@nlcafe.hu címen. A hozzá érkező levelek közül egyet itt, a Nők Lapja Cafe oldalain válaszol meg. |
Még nyugtalanítóbb lehet azt látni, hogy milyen változások mennek végbe a párjukban a vajúdás és a szülés során. Ebben a módosult tudatállapotban ugyanis rendkívül sok különböző érzés keríti hatalmába az anyát. Lehet, hogy időnként sír, vagy a fájdalomra panaszkodik, kétségbeeshet, vagy annyira magába fordul, hogy nem szívesen válaszol a környezetéből érkező kérdésekre.
Az apákban bizonytalanságot kelthet, hogy nem tudják pontosan, hol is helyezkedjenek el, hogyan és mennyire érintsék a párjukat, vagy hogy mennyire mutassák ki a szeretetüket az idegenek előtt. Nehezítheti a helyzetüket továbbá az, hogy felelősnek érzik magukat az orvosi beavatkozásokkal kapcsolatos döntésekért is. A vajúdás és a szülés óráiban ők is erősen bevonódnak érzelmileg a folyamatba. Tele vannak várakozással, izgalommal és aggodalommal.
Éppen ezért amikor egy párnak dúlai támogatást ajánlok, akkor nem csökkenteni szeretném az apa szerepét, hanem elősegíteni, hogy minél jobban az anya mellett lehessen. A szülésre való felkészülés során beszélünk arról, hogy miként éli meg, hogy a párja dúlát is szeretne, hogyan és miben tudom támogatni őt és a párját, hogy mik a tapasztalataim több apás szülés kísérése után, és hogy melyek az ő elképzeléseik, elvárásaik velem szemben.
Fontosnak tartom, hogy a dúla ismerje az apa érzéseit is a szüléssel, szülővé válással kapcsolatban, és hogy megválaszolja a benne felmerülő kérdéseket (amelyek gyakran a párjától eltérőek). Érdemes arról is tájékozódni, hogyan viszonyul a kórházi környezethez, de akár annak is van jelentősége, hogy ő hogyan született.
Arról, hogy a dúla és az apa hasonló módon törődik-e az anyával a vajúdás során, hogy van-e különbség a támogatás jellegében, hogy mit igényel egy nő a szülés alatt egy nőtől és egy férfitól, hogy a szülés során foglalkoznak-e mindkét szülő szükségleteivel, valamint hogy lehet-e az apa egyben dúla is, a következő cikkemben írok.