nlc.hu
Család
9 tévhit a napozásról

9 tévhit a napozásról

A napozás árt a bőrnek, és megbetegít. A nap éltető sugaraira ugyanakkor szükségünk van. Akkor most szabad napra menni vagy sem? Eloszlatjuk a leggyakoribb tévhiteket, különös tekintettel a kismamákra és babákra.

9 tévhit a napozásról1. Manapság már egyáltalán nem szabad a napra menni!

De szabad, sőt kell is! A D-vitamin képződéséhez szükség van a napfényre! Ebből a vitaminból, amely többek közt a csontok épségéért és a születendő baba megfelelő csontfejlődésért is felelős, a várandós vagy szoptató nőknek többre van szükségük, mint előtte. Egy jó óra séta a fák árnyékában azonban már elegendő a D-vitamin képződéséhez. Kerüld a 11 és 15 óra közötti „csúcsidőt”, amikor erősen tűz a nap.

2. A városban sétálva nincs szükség fényvédőre!

Tévedés! A házfalakról a napsugarak húsz százaléka verődik vissza, ennyivel erősebb tehát a napsugárzás. A városban is le lehet tehát égni, és a pigmentfoltok is előjöhetnek. Ma már kifejezetten az arc ápolására szolgáló napkrémeket és naptejeket is lehet kapni.

3. Elég, ha a kismamák csak a közvetlen napsugárzást kerülik

Nem igaz, mert a meleg is megviselheti a szervezetedet, ezért mindig legyen nálad ásványvíz – akár napi három literre is szükséged lehet. Könnyű ételeket fogyassz, naponta többször, kis adagokban. A kicsikre is ügyelj: pici babák esetében minél gyakoribb szoptatással, a nagyobbaknál babavízzel, forralt vízzel pótold az elvesztett folyadékot.

4. Vízálló naptejjel elég naponta csak egyszer bekenni magunkat

Nem elég! Bár a vízálló naptejet nem mossa le bőrödről a medence vagy a tenger vize, fürdés után ledörzsölheted a törölközővel, matraccal, ruhaneművel. A hatóanyagok egy része ráadásul idővel elbomlik (kivéve a fotostabil jelzővel illetett termékekét). Néhány óránként, illetve törölközés után így mindenképpen érdemes újra bekrémezni magad.

5. A fényvédőt elég csak a strandon felkenni

Ez csak a fizikai fényvédő részecskéket tartalmazó krémekre igaz. A kémiai fényszűrőket is tartalmazó készítményeket azonban ajánlatos még otthon felvinni, mivel jó húsz perc kell ahhoz, hogy kifejtsék hatásukat. A tavalyról maradt fényvédőt inkább dobd ki, mert a hatóanyagok nagy része valószínűleg tönkrement már.

6. Egészen pici fényvédő krém is elegendő

Ne spórolj a krémmel: ha túl vékonyan kened fel, kevésbé véd. Egy teáskanálnyira van szükség a karodra, a lábadra, a törzsed elejére (gondolj az egyre nagyobb pocakra!), a hátadra. Az arcodra fél teáskanálnyi kerüljön, az orrodat, a szádat, a szemed környékét, a füledet és a válladat pedig speciális stifttel, ápolószerrel óvd.

9 tévhit a napozásról


7. Elég akkor abbahagyni a napozást, amikor már érzem, hogy égni kezdek

Akkor már késő! A leégés első tünetei a napozás befejezése után egy órával jelentkeznek, és 24 órán keresztül fokozatosan erősödnek. Ha csak akkor mész be a napról, amikor már pirul a bőröd, elkéstél. Pedig a leégést a baba érdekében mindenképp érdemes elkerülni. Egy-két óra a szórt fényben, kora délelőtt vagy késő délután épp elég a napozásból neked és a többi családtagnak is.

8. A magas faktorszámú krémektől nem lehet lebarnulni

Tévedés! Valóban lassabban barnulsz, ám ez a barnaság egyenletesebb lesz, és nem kell tartanod a leégés veszélyeitől sem. Ez pedig azt is jelenti, hogy a barnaságod nem fog néhány nap alatt lehámlani.

9. Gyerekeket egyáltalán nem szabad a napra vinni

Dehogynem! Délelőtt 11 óra előtt vagy délután 3-4 óra után még a három éven aluli gyereket is nyugodtan levegőztetheted szórt fényben, félárnyékban. Használj gyerekeknek, babáknak ajánlott fényvédő krémet, és adj a picikre könnyű, fehér pólót, kisnadrágot, sapkát. Így a D-vitamin-ellátásuk miatt sem kell aggódnod.

9 tévhit a napozásról

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top