Ugandában eddig bevett szokás volt, hogy ha egy házasság válással végződött, az elvált asszonynak vissza kellett térítenie az úgynevezett menyasszonyi díját, vagyis azokat az anyagi javakat – általában pénzt vagy haszonállatokat –, melyeket a vőlegény az esküvő előtt az ő családjának fizetett.
Bár a menyasszonyi díjat elvileg tiszteletből fizeti a vőlegény, ez kimondva-kimondatlanul tulajdonképpen a nő ára. Ez az szokás pedig egyfelől megalázó a nők számára, másfelől pedig gyakran vezet családon belüli erőszakhoz, hiszen a férj úgy gondolhatja, hogy fizetett a felesége szexuális és reprodukciós képességeiért.
Mivel a nők Ugandában is kevesebbet keresnek, mint a férfiak, az elvált asszonyok többségének komoly gondot jelentett a visszatérítés kifizetése.
Az ország legfelsőbb bírósága mindezek fényében hivatalosan betiltotta, hogy az elvált férj visszatérítést fizettethessen a volt feleségével. A legjobb persze az lenne, ha magát a menyasszonyi díjat tiltanák be. Ami persze nyilván nem menne könnyen, hiszen hagyományról van szó.