1. Tartalmasan eltöltött közös idő
Nagyon fontos, hogy rendszeresen időt töltsünk a gyerekkel, és hogy az ilyen alkalmakkor lehetőleg kerítsünk sort mély, tartalmas beszélgetésekre is. Érdeklődjünk a gondolataik, vágyaik felől, legyünk támogatóak, így a velünk való kapcsolatuk egész életükre jó példa lehet számukra.
2. Legyünk jó példaképek
A gyerekek nagyon alaposan megfigyelnek minket, és hajlamosak másolni viselkedésünket. Épp ezért legyünk következetesek, és biztosítsunk szilárd morális mintaképet nekik.
3. Adjunk nekik felelősséget
Jó, ha a gyerekek minél korábban megtapasztalhatják a felelősség súlyát. Ezek persze az ő esetükben egészen apró dolgok lehetnek: a közös főzés vagy háztartási feladatok például remekül megtaníthatják őt erre. Fontos, hogy ilyenkor mi is kifejezzük hálánkat a segítségéért, hogy a gyerek motiváltabbnak érezhesse magát.
4. Szélesítsük a horizontját
Ha szeretnénk, hogy a gyerek később is empatikus és szociálisan érzékeny legyen, jó, ha már kisebb korában rávezetjük néhány globális problémára. A környezettudatosságra nevelést, a kevésbé privilegizált helyzetben élők problémáinak megértetését nem lehet elég korán kezdeni.
5. Beszéljen az érzéseiről
Bátorítsuk a gyereket, hogy beszéljen az érzéseiről, gondolatairól, tanítsuk meg neki kifejezni belső folyamatait. Tanítsuk meg őket a konfliktuskezelésre, és arra, hogyan csillapítsák le saját indulataikat.