A házasságkötéshez minden kultúrában kötődnek bizonyos babonák, hagyományok, melyek között – számunkra legalábbis – egészen különösek is akadnak…
Befeketítés
Skóciában és Észak-Írországban szokás, hogy a menyasszonyt és/vagy a vőlegényt az esküvőt megelőző napokban a család és a barátok elkapják és különféle gusztustalan, lehetőleg minél ragacsosabb dologgal öntik le, majd kikötik őket egy fához, hogy mások is gyönyörködhessenek bennük. Esetenként egy nyitott platójú teherautón is körbehordozzák őket, miközben locsolják rájuk a különféle ragacsokat. A lényeg, hogy lehetőleg minél több ember legyen tanúja az eseménynek. A tradíció szerint ha ezt kibírják, akkor már bármit elviselnek majd, ami a házasság során jöhet.
Cápafog
Fidzsin a vőlegénynek a hagyomány szerint egy úgynevezett Tabuát, vagyis egy cápafogat kell ajándékoznia a leendő apósának, amikor megkéri tőle a lánya kezét. Egy-egy ilyen cápafog a családokban gyakran generációkon át öröklődik, az apa továbbadja azt a fiának, hogy majd azzal kérhesse meg a szerelme kezét.
Tilos a mosdó!
A borneói Tidong törzsnél a ceremóniát követően az ifjú házasokat az otthonuk egyik helyiségébe zárják és három napon keresztül (!) tilos kimenniük a mosdóba. Azért, hogy a várható szenvedéseiket enyhítsék, a menyasszony és a vőlegény alig esznek és isznak a lakodalmon. A helyi kultúrában úgy tartják, hogy a rituálé be nem tartása balszerencsét jelent, hűtlenséghez, sőt akár a házasság felbomlásához is vezethet.
Talpcsapkodás
Dél-Koreában az ifjú férjet a lakodalmon lefogják, a lábait összekötözik és a csupasz talpát döglött hallal és bambuszbotokkal csapkodják. A tradíció értelmében ezzel biztosítják be, hogy ne okozzon csalódást újdonsült feleségének a nászéjszakán.
Sírás
A mintegy 8 millió főt számláló kínai Tujia nemzetiségnél hagyomány, hogy a menyasszonynak az esküvőt megelőző egy hónapban naponta egy órán keresztül gyakorolnia kell a sírást. A rituálé első tíz napjában az édesanyja, míg az utolsó tízben a nagymamája csatlakozik hozzá, de a rituáléba a család más nőtagjai is bekapcsolódhatnak. Úgy tartják, ennek hatására lesz boldog az ara házassága.
Élő szőnyeg
A Francia Polinéziában található Marquises-szigeteken az esküvői szertartást követően a násznép tagjai lefekszenek a földre, hogy élő szőnyeget alkossanak, amin aztán a friss házasok végigsétálnak.
Mosolyogni tilos!
Kongó egyes részein a házasságkötés még manapság sem a szerelemről szól, sokkal inkább két család közötti megállapodás, ahol az ara „árát” is kifizetik, leggyakrabban jószágokban. Ennek megfelelően az esküvőn a menyasszonynak tilos elmosolyodnia, ugyanis ebben az esetben ugyanis azt gondolják róla, hogy nem veszi kellőképpen komolyan a helyzetet.
Nyakkendő-darabolás
Spanyolországban az esküvőt követő fogadás egy pontján a vőlegényt körbeveszik a násznép férfi tagjai és ollóval kaszabolni kezdik a nyakkendőjét. A lehető legtöbb részre vágják, majd ezeket elárverezik a többi vendég között, úgy tartják ugyanis, hogy a nyakkendőből származó darabkák szerencsét hoznak.
Szabad a csók!
Svédországban a lakodalom alatt, ha a menyasszony kimegy a mosdóba, a násznép szingli nőtagjai felsorakoznak a vőlegény előtt, hogy megcsókolhassák. Ha viszont a vőlegény hagyja el a helyiséget egy időre, akkor az egyedülálló férfi vendégek tesznek ugyanígy az arával.
Menj hozzá egy fához!
A hindu asztrológia Mangaliknak hívja azokat az embereket, akiknek a születése idején a Mars és a Szaturnusz is a hetedik házban járt. A hiedelem szerint ha egy Mangalik nő köt házasságot egy nem Mangalik férfival, az a férj korai halálához vezet. Ezt azonban meg lehet előzni, mégpedig úgy, hogy az ara előbb feleségül megy egy fához, majd csak ezután fogad örök hűséget a vőlegényének.
Még több esküvő
- Esküvői visszaszámlálás: vegyük sorra, hogy mi minden sülhet el rosszul!
- Magukon gyújtották fel a menyasszonyi ruhát az esküvő után – videó
- Elege lett, hogy folyton azt kérdezik, mikor megy férjhez, ezért feleségül ment magához egy szingli nő