Tömegek a Mount Everesten, Kína a nepáli mutánstól tart

B.Esz. | 2021. Június 09.
A nepáli mutáns máris megjelent Angliában, ahol eddig 43 esetben mutatták ki, de betört Amerikába, Japánba és Portugáliába is. 

A koronavírus-járvány helyi tombolásának közepén lepték el a hegymászók Nepálban a Mount Everest környékét, miközben Kína lezárta a kínai oldal felől a hegycsúcs környékét. Ott ugyanis attól tartanak, hogy Nepálból a helyiek, illetve a turisták hurcolhatnak be újabb és újabb eseteket – írja az Index.

Lakpa SHERPA / AFP

A nepáli oldalról ugyanakkor legalább 408 hegymászónak adták ki az engedélyt, annak ellenére, hogy a közelmúltban több mászót koronavírus-fertőzéssel hoztak le az alaptáborból. Legalább 100 ember tesztje pozitívnak bizonyult az alaptáborokban, a fertőzöttek valós száma pedig ennek a többszöröse lehet. A 408 nepáli engedély között ott van Varga Csabáé is, aki végül nem járt sikerrel, egy lavina miatt vissza kellett fordulnia.

A sok kiadott engedély, illetve a kedvezőtlen időjárás miatt valóságos forgalmi dugó alakult ki az Everestnél. Az engedélyek kiadásával a nepáli állam mintegy 4,2 millió dollár bevételhez jutott.

Április vége, vagyis a hegymászószezon kezdete óta Nepál újabb és újabb negatív rekordokat dönt az újonnan diagnosztizált Covid-esetek számában, melyek egy részében minden bizonnyal a szomszédos és szintén krízishelyzetben levő India is szerepet játszik az ott konvergens evolúció révén kialakult rendkívül fertőző mutáns révén – írja a lap.

Az új esetek száma Nepálban napi 9000 körül tetőzött, mindez egy olyan országban, ahol alig tesztelnek, és a közegészség- és járványtan sem az Európában ismert színvonalon mozog. Nepálban, valamint az onnan hazatért turisták mintáiban ezalatt szintén azonosítottak egy helyi variánst, amely Indiára és Dél-Afrikára követhető vissza, tehát nem kecsegtet túl sok jóval. A nepáli mutáns máris megjelent Angliában, ahol eddig 43 esetben mutatták ki, de betört Amerikába, Japánba és Portugáliába is. 

Konkrétan a Delta+K417N mutánsról van szó, amely a gyakorlatban a már ismert és rettegett indiai variáns és a korábban elhíresült dél-afrikai mutáns egyesülése.

Arról, hogy az újonnan kialakult kórokozó súlyosabb betegséget okoz-e, illetve hogy a meglévő vakcinák védenek-e ellene, jelenleg nincs információnk.

Annyi azonban nagy biztonsággal kimondható, hogy mivel a pillanatnyilag használt valamennyi vakcinában a tavalyi év elején Vuhanban izolált vírus tüskefehérjéje van jelen mRNS  (Pfizer, Moderna) vagy DNS formájában (AstraZeneca, Janssen, Szputnyik), az attól való minden újabb eltérés (mutáció) növeli annak az esélyét, hogy az így generált antitestek kevésbé vagy egyáltalán nem kötődnek majd az újabb és újabb mutánsok tüskefehérjéjéhez.

Elszomorító állapotok a csúcson

Exit mobile version