Melyiket válasszam, ha fáj?

nlc | 2022. Január 10.
Sokat hallunk mindenféle fura nevű fájdalomcsillapító-hatóanyagról, de melyik, hogy segíthet rajtunk?

A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók és helyileg alkalmazható szerek rövid ideig tartó fájdalmak csillapításában segítenek: nem árt közelebbről is megismerkedni a paracetamol és a nem szteroid gyulladásgátló készítményekkel!

Acetilszalicilsav

Mikor válasszuk és milyen formában? Ez a gyulladásgátló rendszeresen szedve segít csillapítani az enyhe és a középerős fájdalmat, illetve csökkenti a gyulladást.

Előnye: Gyorsan felszívódik, azaz hamar hat, miután bevettük.

Hátránya: Más nem szteroid gyulladásgátlóval együtt alkalmazva vérzékenységet okoz, mérsékli annak hatását. Szedésével fokozódik a gyomor-bélrendszeri fekély kialakulásának veszélye, gyakoribb a gyomorégés, a gyomorirritáció, a hányinger előfordulása is.

Diklofenák

Mikor válasszuk és milyen formában? Főleg sérülések, reumás ízületi gyulladás, Bechterew-kór és a gerinc más gyulladásos, reumás elváltozásai esetén hatékony. Helyileg (krémként, gélként) sportsérülések, végtaghúzódások, rándulások vagy zúzódások kiegészítő kezelésére alkalmas, ilyen típusú alkalmazásával a gyomor-bélrendszeri mellékhatások csökkenthetők és célzott hatás érhető el.

Előnye: Gyorsan kifejti hatását, így különösen alkalmas akut fájdalmas, gyulladásos állapotok esetén „tűzoltásra”.

Hátránya: Mellékhatásként gyomorpanaszokat okozhat, és rontja a vesefunkciókat.

Fotó: Getty Images

Dexketoprofen

Mikor válasszuk és milyen formában? Szájon át szedhető fájdalomcsillapító akut mozgásszervi fájdalmakra, mint például váll, hát-, térd-, bokafájdalom, ízületi és izomfájdalmak, baleseti és sportsérülések, lumbágó.

Előnye: Erősebb fájdalomcsillapító, mint a diklofenák. Gyorsan hat, mivel 15–60 perc alatt a vérben eléri a maximális koncentrációt. Kevés mellékhatást okoz.

Hátránya: Bár jól tolerálható, ritkán mégis előfordulhat komolyabb gyomorpanasz.

Ibuprofen

Mikor válasszuk és milyen formában? Az ibuprofen is nem szteroid gyulladásgátló, főleg gyulladásos eredetű fájdalmak csökkentésére és lázcsillapításra alkalmas, hatása kb. 4-8 órán keresztül tart.

Előnye: A többi nem szteroid gyulladásgátlóval szemben kevésbé okoz fényérzékenységet. Rendelkezik enyhe véralvadásgátló hatással, így akik rendszeresen szedik ízületi problémáik miatt, azok valószínűleg profitálnak ebből a pozitív mellékhatásból.

Hátránya: Ugyan kevés mellékhatása van, de hosszú távú alkalmazása gyomor- és bélnyálkahártya-károsodással jár. Aktív fekély vagy gyomor-bélvérzés esetén tilos szedni, ugyanis súlyosbítja a tüneteket.

Paracetamol

Mikor válasszuk és milyen formában? Enyhe és közepes erősségű izom- és ízületi fájdalom, illetve például oszteoartritisz esetén szájon át alkalmazva, amikor még csak „fájdalommal”, mozgáskorlátozottsággal jár a kórkép.

Előnye: Sok nem szteroid gyulladáscsökkentővel szemben nem okoz gyomorvérzést, gyomorfekélyt, így gyomorproblémákkal küszködők is szedhetik.

Hátránya: A túlzott fogyasztás májkárosodást okozhat, csak orvosi ellenőrzés mellett használható hosszú ideig.

Fenilbutazon

Mikor válasszuk és milyen formában? Krém vagy gél formájában, izom- és ínhúzódás, vérömleny okozta fájdalom, reumatikus betegségek következtében kialakult gyulladás csökkentésére helyileg.  

Előnye: Eredményesen csillapítja a gyulladásos ízületi bántalmak okozta makacs fájdalmat.

Hátránya: Helyileg bőrproblémák jelentkezhetnek, tartósan nagy adagban alkalmazva pedig a hatóanyag felszívódhat a szervezet egészébe, ekkor a vesére toxikus lehet.

Piroxikám

Mikor válasszuk és milyen formában? Krém formájában sport- és lágyrész-sérülések, teniszkönyök esetén, ha hosszabb hatást akarunk elérni.

Előnye: A bőrön át alkalmazva csak kevés hatóanyag szívódik fel.

Hátránya: Hosszú a lebomlási ideje, helyileg bőrproblémák, például viszketés léphetnek fel. Elővigyázatosan alkalmazandó csökkent gyomor- vagy májműködés esetén!

Metamizol

Mikor válasszuk és milyen formában? A metamizol régóta ismert és alkalmazott láz- és fájdalomcsillapító hatóanyag, aminek az alkalmazására általában láz, valamint erősebb fájdalmak esetén kerül sor, elsősorban akkor, ha az egyéb láz- és fájdalomcsillapító szerek hatása nem megfelelőnek bizonyul.

Előnye: A metamizolos készítmények már újszülött kortól alkalmazhatók – megfelelő dozírozásban, orvosi felügyelet mellett.

Hátránya: Nem megfelelő alkalmazása szív- és érrendszeri panaszokat is okozhat, illetve károsíthatja a vesét.

(Nyitókép: Getty Images/ Kathrin Ziegler)

Exit mobile version