Mik azok a „nappalis családok” és a „hálószobás családok”?

K.G. | 2024. November 15.
A családi közeli kapcsolat a minőség vs. mennyiség kérdéskörbe tartozik?

A TikTok-on futó trend szerint a „nappalis családokat” úgy írják le, mint akik leggyakrabban az otthon egy közös helyiségében gyűlnek össze, például a nappaliban, vagy az étkezőben – egy helyiségben, ahol általában a legnagyobb tévé is található. A „hálószobás családokat” pedig úgy definiálják, mint akik a legtöbb időt otthon külön helyiségekben, például hálószobákban vagy irodában töltik, általában saját tévével.

Nappali vs. hálószoba

Sok tiktokker osztja meg mostanában, hogy hálószobás családban nőttek fel, és hogy ez milyen hatással volt rájuk. Egy anyuka, aki a @lacroix_goth névre hallgat, élénken emlékszik arra, hogy az anyukája a hálószobája előtt tálcán tálalta az ételt, mintha börtönben lett volna. „Emlékeim vannak arról, hogy anyukám azt mondja: »kérlek, hagyj minket békén«” – emlékszik vissza, és úgy írja le a hálószobás családját, hogy úgy érezte, neki magáról gondoskodni.

@lacroix_goth Sorry my kid is playing with her dad loudly bc we have a living room family #livingroomfamily #family #fyp #foryou #foryoupage #childhood ♬ original sound - Clare🦋

A @5unnyday55 nevet használó felhasználó azt sugallja, hogy a hálószobás családot azonnal fel lehet ismerni, mert az otthonuk úgy néz ki, mintha nem is lennének gyerekeik, amíg be nem mész a hálószobákba, ahol mindenhol szétszórt játékokat látsz. De ahogy az tiktokker mondja, nem éri meg problémázni a gyerekek rendetlensége miatt, mert nem lehet pótolni, amit azok a gyerekek éreznek, akik egy olyan kényelmes térben nőnek fel, ahol úgy érzik, szívesen látják őket a család közös szobájában.

Számtalan más videó is amellett érvel, hogy a nappalis család gondolata mennyire gyógyító lehet olyan felnőttek számára, akik hálószobás családban nőttek fel.

A trend segít nekik abban, hogy elfogadják az együttlét rendetlenségét és kényelmét annyira, hogy a saját gyerekeiket már nem akarják kiűzni a nappaliból a hálószobába. Nemsokára, amikor tinik lesznek, úgyis csak a saját szobájukban akarnak kuksolni zárt ajtók mögött.

Egy nappalis család (Forrás: Getty Images)

A családdinamika változhat – és ez rendben van

Végső soron minden család dinamikája más és más, így a családi idő meghatározása is eltérő lehet. Akár a szülők rendszertelenül dolgoznak otthonon kívül, vagy a gyerekek esti programjai zsúfoltak, sok tényező játszik szerepet abban, hogy hogyan tud egy család közösen időt tölteni. Alapvetően, ha nem az otthon falai között vagytok együtt a legtöbbször, vagy nem tudtok minden étkezést közösen, a családi asztalnál elfogyasztani, azt még nem feltétlenül kell kudarcként elkönyvelni. Sőt, még az is lehet, hogy máshogy néz ki évszakonként az, hogy milyen a minőségi időtöltés egy családban.

Annak ellenére, hogy ez a gyakorlatban minden családban máshogy alakul, az egy biztos pontnak tűnik, hogy van értelme annak, hogy legalább megpróbáljunk rendszeresen időt szakítani az együttlétre egy közös térben.

Közben viszont azt is szem előtt kell tartani, hogy mindenkinek, szülőnek és gyereknek egyaránt szüksége van arra, hogy egyedül is legyen, elvonuljon, és leeresszen kicsit. Ha ennek az egyensúlyát megtaláljuk, akkor a nappalis és hálószobás család ötvözetét hozhatjuk létre, ami talán a legegészségesebb családi dinamikát jelenti.

Via

Exit mobile version