Apróságnak tűnhet, mégis óriási hatása lehet a párkapcsolatra nézve annak a három mondatnak, amelyre Mark Travis pszichológus hívta fel a figyelmet. Az empátia, az érzések elismerése és a kíváncsiság segíti az érzelmi szakadék áthidalását és a biztonságos kötődés kialakítását. „A kulcs az, hogy őszintén és tudatosan használd ezt a három mondatot, hogy a kapcsolat mélyítését érd el velük” – írja a pszichológus.
1. „Hálás vagyok azért, hogy te…”
Képzeld el, hogy hazaérsz a párodhoz, aki azt mondja: „Hálás vagyok azért, hogy mindig megnevettetsz, még a legrosszabb napjaimon is.” Egy egyszerű, mégis hatásos emlékeztető arra, hogy életed párja értékeli a jelenlétedet. Ez a mondat lehetővé teszi mindkettőtök számára, hogy örüljetek azoknak a tulajdonságoknak, amelyeket szerettek egymásban, így a hála érzésével frissen tartjátok a köteléket.
„Bár a hála kifejezése kulcsfontosságú a párkapcsolati elégedettséghez, még hatásosabb, ha konkrétan elmondjuk, miért vagyunk hálásak – teszi hozzá a szakember. – Ha azt mondod: »Hálás vagyok azért, hogy te…«, és egy szívből jövő példát is hozzáteszel, kiemeled, hogy mit értékelsz igazán a párodban.”
A kutatások azt mutatják, hogy azok a párok, akik rendszeresen kifejezik egymás iránt a megbecsülésüket, általában boldogabbak és rugalmasabbak. A konkrét tulajdonságok dicsérete növelheti a párod önbecsülését, ráadásul a hála segít a jó pillanatokra összpontosítani, ami ápolja a pozitív érzéseket a párkapcsolatban.
2. „Mire lenne most szükséged?”
Ahelyett, hogy gondolatolvasót játszanál és megpróbálnál rájönni, hogy a párod mit szeretne, a „Mire lenne most szükséged?” kérdéssel megnyitod a támogató kommunikációs csatornát a másik felé. A támogató kommunikációban a törődés és empátia segít a párodnak abban, hogy kezelni tudja a nehéz helyzeteket, kihívásokat, hogy tudja, nem egyedül küzd az élet viharaival. Ez a mondat pedig azt mutatja, hogy nemcsak segíteni akarsz, hanem abban szeretnél neki segíteni, amiben tényleg szüksége van a segítségedre. A kérdéssel azt üzened, hogy egy csapat vagytok, és az ő igényei is számítanak.
„A segítség felajánlása enyhítheti a túlterheltség érzését, különösen a stresszes pillanatokban – írja a pszichológus. – Azzal, hogy közvetlenül megkérdezed, hogyan tudod támogatni a párodat, arra adsz engedélyt neki, hogy nyíltan, egyértelműen kifejezze az igényeit. Ez a kérdés mindkettőtöket a problémamegoldás és az érzelmi gondoskodás közös terébe visz.”
3. „Figyelek, mondd!”
Ahelyett, hogy csak bólogatnál, a „szívesen hallanék erről többet” vagy a „figyelek, mondd!” kifejezés valódi kíváncsiságot és törődést mutat, tudatja a pároddal, hogy valóban érdekel, amit mondani akar. Egy tanulmány szerint a magasabb szintű kíváncsisággal rendelkező emberek közelebb érezték magukat a párjukhoz, és elvárták, hogy a másik fél is így érezzen.
„Az aktív hallgatás a párkapcsolati elégedettség növelésének egyik leghatékonyabb módja – írja Travis. – Amikor arra bátorítod a párodat, hogy fejtse ki gondolatait, akkor érezni fogja, hogy értékeled és elismered az érzéseit, gondolatait, személyét. Ez a fajta meghallgatás csökkentheti az elszigeteltség vagy a frusztráció érzését, mert azt mutatja, hogy biztonságosan, teljes mértékben kifejezheti magát. Ezzel pedig elősegítitek a bizalom és az érzelmi intimitás mélyebb érzését a párkapcsolatban.”