Te is azok közé tartozol, akik mindennél jobban rettegnek a fogászati beavatkozásoktól? Nos, a rossz hír az, hogy a szájüregi egészség nagyban múlik a genetikán, a jó hír viszont, hogy ennek ellenére is vannak olyan szokások, amik segítenek hosszútávon is megőrizni az ép fogakat. Vagy épp ellenkezőleg, tovább rontják az állapotot.
Ha nem figyelsz oda a szájápolásra, az súlyosbíthatja a fogászati problémákat, például fogszuvasodást és ínybetegségeket okozhat, sőt, sajnos egyéb megbetegedéseket is okozhat. „A szájhigiéniánk mindenhez kapcsolódik, a szívbetegségektől kezdve a cukorbetegségen át a terhességi szövődményekig és a kognitív egészségig – mondta Iman Zayed dentálhigiénikus a HuffPostnak. – A mosolyunk ápolása nem csak kozmetikai – ez egy kulcsfontosságú befektetés az általános jólétünkbe.”
Zayed és más szakértők azt is elárulták, mik azok a szokások, amiket ők, dentálhigiénikusok mindenképpen mellőznek a mindennapok során. Ideje példát venni róluk!
Nem mosnak fogat közvetlenül evés vagy ivás után
„Soha nem mosok fogat közvetlenül evés vagy ivás után, mert akkor savas környezetben mosnék fogat, ami károsíthatja a fogaimat – mondta Kari Carter-Cherelus. – Harminc percet várok, amíg a szám pH-értéke visszaáll lúgos állapotba.” Erre azért van szükség, mert különben a fogzománc sérülhet.
Nem használnak kemény sörtéjű fogkefét
A túl merev sörtékkel történő fogmosás károsíthatja az ínyét és a fogzománcot. Épp ezért a szakértők a puha vagy extra puha fogkefe használatát javasolják, és a gyengéd, hatékony technikára helyezik a hangsúlyt. Nem az a megoldás, hogy minél erősebben nyomd a fogkefét a fogakra – ettől nem lesznek tisztábbak –, a titok a körkörös mozdulatokban rejlik.
„Valójában a túl erős fogmosás ínyvisszahúzódáshoz vezethet, és felfedheti a dentint – a zománc alatti sárgás réteget –, ami elszíneződést okozhat a fogakon és fokozhatja az érzékenységet. Gyengéd, körkörös mozdulatokkal tisztítsd a fogaidat. Ne feledd: csak egy felnőtt készletet kaptál. Vigyázz rájuk” – hangsúlyozta Emily R. dentálhigiénikus.

Fotó: Getty Images/praetorianphoto
Nem használják a fogaikat eszközként
Körömrágás, csomagok feltépése, hajcsat kinyitása – ezek nem a fog feladatai. „Ez egy egyszerű módja annak, hogy letörjünk vagy betörjünk egy fogat, és ha ez megtörténik, általában drága megoldás” – emlékeztetett mindenkit Amber Auger az ebből adódó veszélyekre.
Nem fogyasztanak hosszan tartóan savas ételeket és italokat
Egyszer-egyszer belefér egy-egy savas üdítő, de hosszútávon nem szolgálja a fogak egészségét. „Kerülöm a savas ételek és italok hosszan tartó fogyasztását, például a citromlé kortyolgatását vagy a szénsavas üdítőitalok fogyasztását – mondta Martelle Coke. – A savak fogzománc-eróziót, fogszuvasodást és fokozott érzékenységet okozhatnak.” Arról már nem is beszélve, hogy az ezekben található cukor nem a fogak barátja.
Nem vesznek részt kockázatos fogászati trendekben
Az internet a veszélyes kihívások melegágya, és mindig van valamilyen új trend, aminek sokan bedőlnek. Ám a dentálhigiénikusok figyelmeztetnek, hogy ez nem a legjobb ötlet. „Legyen szó akár a fogak reszeléséről körömreszelővel, akár a kétes összetevőkkel végzett barkácsolásról, akár olyan partitrükkökről, mint az üvegek kinyitása a fogainkkal – ezek katasztrófához vezetnek! Véglegesen károsíthatják a zománcot, eltörhetik a fogakat, és súlyos szövődményekhez vezethetnek, amelyek gyökérkezelést, foghúzást vagy drága implantátumokat igényelnek” – emlékeztetett mindenkit Iman Zayed.
Nem helyettesítik az eszközöket olajos öblítéssel
Bár az olajos öblögetés mostanában egészen népes rajongótábort tudhat magáénak, ne felejtsük el, hogy a zubogtatás nem váltja ki a fogselymet és a fogköztisztító kefét. „Nem vagyok teljesen az olajos öblítés ellen. Néhányak számára pihentető rituálé lehet, de nem helyettesíti a fogmosást és a fogselyemhasználatot. Kevés tudományos bizonyíték támasztja alá az előnyeit, és véleményem szerint nem éri meg az időt vagy az erőfeszítést. A szájhigiéniai rutinokat erős kutatásoknak kell alátámasztaniuk, az olajos öblítés pedig egyszerűen nem létezik. Kiegészítőként jó, de soha nem helyettesítőként” – említette Whitney DiFoggio. Ugyanígy a különböző fogkrémet helyettesítő alternatívákat sem ajánlják.