
A falu, ahol mindenki hozzá fordult, ha „emlékezni kellett”
Teresa a Zambroncinos del Páramo nevű apró településén él – ugyanabban a házban, ahol 1913. július 29-én megszületett. Azóta látott háborút, technológiai forradalmakat, kivándorlási hullámokat és újabb és újabb nemzedékeket, akik számára ő lett az élő „falusi emlékezet”: az az ember, aki még tudta, ki mikor született, kihez ment hozzá, és hol volt az a bizonyos régi istálló.
A családfája is impozáns: 7 gyermeke született, közülük hatan ma is élnek. 93 éves fia, Ángel hivatalosan is a legidősebb spanyol, akinek még él az édesanyja. A családban összesen 11 unoka, 9 dédunoka és 2 ükunoka köszönti Teresát minden születésnapján.
Hivatalosan is ő Spanyolország legidősebb embere
A nemzetközi hosszúélet-kutató szervezet, a LongeviQuest nemrég hitelesítette Teresa korát. Ezzel nemcsak Spanyolország listájának élére került, de Európában a 10. helyen áll, világszinten pedig az 50. helyen. A cím egy korábbi rekorder, Angelina Torres halála után vált véglegessé a közelmúltban.
És a legkülönösebb az egészben: Teresa szinte semmilyen gyógyszert nem szed. Mindössze egy tablettát kap a koleszterinjére – két évvel ezelőtti kórházi felvételekor pedig az orvosok alig hittek a szemüknek, amikor nem találtak róla semmilyen korábbi egészségügyi dokumentációt.
A napi egy pohár bor – a szokás, amit sosem hagyott el
Családja szerint Teresa mindigis szeretett egy kicsit koccintani. A napi menü része egy pohár bor ebédhez, egy másik vacsoránál, különleges alkalmakon pedig egy fűszeres gyógynövénylikőr.
Bár sokan csak mosolyognak ezen, a kutatások valóban találtak kapcsolatot a mérsékelt vörösborfogyasztás és a hosszú élet között. Dan Buettner, a „kék zónák” (a világ legtovább élő közösségei) kutatója szerint a napi 1–2 pohár vörösbor több száz 100 év fölötti ember életmódjának része.
A kulcs az antioxidánsokban – például a rezveratrolban – rejlik, amely csökkenti a gyulladást, támogatja a szív- és érrendszeri egészséget, javítja a vérkeringést.
Fontos a mérték: a bor nem csodaszer
Szakértők folyamatosan hangsúlyozzák: a bor önmagában senkit nem tesz halhatatlanná, és a túlzott alkoholfogyasztás károsítja az egészséget. A nemzetközi ajánlások szerint: nőknek: legfeljebb napi 1 pohár, férfiaknak: legfeljebb napi 2 pohár javallott. Akinek májbetegsége, daganata vagy alkoholérzékenysége van, annak a szesz teljes kerülés javasolt.
Mi hát Teresa valódi „titka”?
A család szerint három dolog biztosan hozzájárult a 112 évhez:
- egyszerű vidéki élet, kevés stresszel
- szerető, sokgenerációs család, állandó társas támasz,
- rendíthetetlen jókedv – és igen, az a bizonyos pohár bor, amelyet „mindig is szeretett”.
És hogy az utóbbi miatt él-e ilyen sokáig? Ezen Teresa csak mosolyogni szokott.
Fotó: illusztráció, Unsplash