Ezt a nevet viseli a búza, és a belőle készült tésztatípus. A durum, vagy más néven keményszemű, makaróni búza, hazánkban a múlt században került meghonosításra, azonban akkoriban nem volt rá kereslet. Annak ellenére, hogy a század elején több sikeres termesztési próbálkozás zajlott, a durum búza nem terjedt el.
A megváltozott tésztaipari, keresleti viszonyoknak hatására kezdték el a durum búzát nagyobb mennyiségben termeszteni. Így, ezt a különleges tulajdonságú búzafajtát mára közel 10 ezer hektáron termelik és nemesítik.
Miért különleges?
A belőle készülő durumdarából (más néven szemolinából) tojás, tojáspor és egyéb adalékanyag nélkül is jó főzési értékű, sárga színű tésztát gyártunk. Illat- és ízvilágában nem marad el a hagyományos tésztaféléktől. A búza természetes alkotórészei színezik. Nem tartalmaz tojást, így higiéniai és tárolási szempontokból is előnyösebb a hagyományos tésztánál.
tojást nem tartalmaz (ebből eredően koleszterint sem)
nagy a vízfelvevő képessége, emiatt jól főzhető
színe a benne található természetes anyagoknak köszönhetően sárga
energiatartalma kevesebb, mint a hagyományos tésztáknak.
minőségét a gyártástól számított 18 hónapig megőrzi
energiatartalma 1537 kJ (377 kcal)/100 g
A fenti tulajdonságaiból kitűnik, hogy egyaránt felhasználható levesbetétnek, főételnek is. Készíthető sós, édes formában, kihasználva a kínálat nyújtotta változatos formai világot, színesítheti egyhangúvá vált étkezéseinket.
Étrendünkbe a Durillo durumtészta jól beilleszthető.
Kinek ajánljuk?
Külföldön a durumtészta az, amelyik hagyományosnak számít. Miért ne lehetne ez így hazánkban is?
nyolc formátumban:
spagetti, makaróni, orsó, fodros nagykocka, copfocska, penne, pipa, szarvacska
Könnyű vele az étel!”