A zsírégetés alapfeltételei
Először is aerob sportot kell választanunk, mert zsírégetés csak aerob úton valósulhat meg. Az olyan sportmozgást tekinthetjük aerobnak, ahol az energialeadás oxigén jelenlétében történik. Egyszerűbben szólva a légzéssel felvett oxigén eljut az izomsejtekhez, segíti őket a mozgás kivitelezésében. Ez felgyorsult pulzusszámmal és szaporább légzéssel is jár. Azonban a lélegzetvétel még nem kapkodó, nem jár légszomjjal, hiszen a légszomj már azt jelzi, hogy a belélegzéssel szervezetbe juttatott oxigénmennyiséget a szervezet már nem képes az energialeadásra felhasználni. A légszomj már anaerob energianyerést jelez, ahol már nincs szerepe az oxigénnek, hanem más csatornán kezdődik meg az energianyerés. Ezen az úton azonban nagyon limitált ideig vagyunk csak képesek munkát végezni, az izmok besavasodnak, a fáradás hamar beáll, a zsírraktárak pedig nem mozdulnak.
Az első kritérium tehát, hogy legyen aerob sport. A második szempont, amiről sokan megfeledkeznek, az az időtartam. Biológiailag a zsírraktárak a szervezet legfontosabb energiaraktárai, amelyeket csak végszükségben mozgósít, amikor már minden más energiaszolgáltató csatorna kiapadt. Ez azt jelenti, hogy amíg csak lehet, a vérben lévő glükózt – szőlőcukrot -, és az izmokban és májban tárolódó glikogént fogja mozgósítani a szervezet az energia fedezésére. Csak kb. 30 percnyi közepesen intenzív mozgás elteltével kezd a zsírszövet felé kacsingatni. Ilyenkor alacsony a vércukorszint, így a testnek újabb energiaszolgáltató után kell néznie. Ekkor kezdi meg a zsírszövetek redukálását. Tehát folyamatosan mozgásban kell maradnunk jóval több, mint 30 percig, innen pedig már csak a saját kitartásunkon múlik, hogy mennyi zsírt égetünk. Ragaszkodjunk a minimálisan 60 percnyi légszomj-mentes, intenzív mozgáshoz! Egy igazi zsírégető edzés – de ehhez már edzettség is kell – két órát is eltart! Az eredmény így persze nem marad el.
Íme a fitnet zsírégető kínálata
1. Kocogás – Ha kezdő vagy füvön, földúton vagy futógépen “gyakorold” az első tízperceket. A rugalmas felület védi az ízületeket. Válasz vonzó útvonalat, vegyél fel a kedvenc számaidból egy “futókazettát”, amely az utolsó percekig lendületben tart!
2. Aerobik – Az edzőterem szerelmeseinek a legkiválóbb edzés. Ha felszökik a pulzusod – és ezzel a lélegzetvételed is – csökkentsd a karmozgást, koncentrálj a könnyed lábmunkára, vagy gyalogolj helyben, amíg “lecsillapodik” a szíved!
3. Biciklizés – Minden korban, minden súlycsoport abszolút győztes zsírégető, állóképességi sportja. Nézzünk ki a térképen egy célpontot, és biciklizzük át a délutánt!
5. Görkorizás – Sima betonutakon, dinamikusan. Nem csupán szálkás leszel, de csodálatosan formás feneket és combokat is kapsz a rendszeres, kellően hosszú edzésekért cserébe! A védőfelszerelést – fejre, könyökre és térdre – ne hagyd otthon!
6. Hegymászás – A jó benne az, hogy hegyet mászni csak több órán át lehet. Menetelj felfelé, majd lefelé, aztán megint felfelé! A legjobb fenékformázás mellesleg! Maratoni zsírégetés a természetben. Vidd magaddal a kutyádat, meg egy fényképezőt is.
7. Taposógép – Ha függőségben vagy a fitnesztermi taposástól, sebaj! Szerencsére irgalmatlan sok kalóriát égetsz el, csak légy elég kitartó. Hogy meglegyen a szükséges idő, váltogasd egy másik cardiogéppel
8. Evezés – Azon ritka cardiosportok közé tartozik, amelyek a felsőtestet is átmozgatják. Erősíti a hátizmokat, formázza a karokat, az edzőtermi evezősgépen még a farizom is dolgozik!
10. Ugrálókötelezés – Ha unjuk a konstans futást, taposást, biciklizést, kapjuk le derekunkról az ugrókötelet és hajrá! Csak a légszomjra ügyeljünk. Állóképességi edzésnek nem lesz utolsó. Kísérletezzünk a különböző ugrásnemekkel: páros láb, váltott láb, egylábas stb.
Most, hogy felvérteződtél a szükséges tudással, már csak néhány hét választ el a szálkás testtől! Ragaszkodj a heti 4 alkalomhoz, figyelj arra, hogy mit, mikor és mennyit eszel, és ígérem, elégedett leszel az eredménnyel!