Névjegy Dr. Luca Gianaroli nemzetközi hírű szülész-nőgyógyász, a reprodukciós orvostudomány kiemelkedő szakértője, kutatója. Számos reprodukciós világszervezet tagja, kétszáznál több tudományos dolgozat szerzője vagy társszerzője, kilenc könyv szerkesztője. A világhírű SISMER System kutatóintézet alapítója és tudományos igazgatója. Tanulmányait Bolognában végezte, majd Olaszország leghíresebb kórházaiban szerzett tapasztalatot, illetve számos egyetemen tevékenykedett kutatómunkatársként és tanárként. A legnevesebb ausztrál illetve amerikai egyetemek vendégkutatójaként illetve tanárként több évet töltött Európán kívül, és ma is számos tengerentúli reprodukciós társaság aktív illetve tiszteletbeli tagja. A CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet tudományos igazgatója. |
Miért épp egy magyar reprodukciós intézet tudományos igazgatói posztja mellett döntött?
A CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet mind az alkalmazott technikákat és eljárásokat, mind pedig az itt összegyűjtött világszínvonalú szaktudást tekintve a nemzetközi reprodukciós orvostudomány magyar és régiós képviselője. Így nem volt kérdés számomra, hogy ha úgy döntök, nyugat-európai és tengerentúli munkásságom után a közép-európai reprodukciós orvoslás helyzetére is rálátást kívánok szerezni, azt a CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézeten keresztül fogom megtenni.
Mindemellett a CIRIS-t egy kicsit a saját gyermekemnek is tekintem, hisz már a kezdetektől fogva részt veszek az előkészítő-alapító munkálatokban, a szakmai és tudományos koordinációban. A CIRIS Budapest Nemzetközi Reprodukciós Intézet tehát majdhogynem egy magyar-olasz koprodukció eredménye, ezért is vett részt – nagy örömömre – az intézet megnyitóünnepségén Paolo Guido Spinelli úr, Olaszország budapesti nagykövete.
Miben új a Ciris Intézet a Magyarországon működő többi intézethez képest?
A CIRIS egy új lehetőség a magyar nőknek, hogy minél több gyermeket szüljenek, új lehetőség a magyar reprodukciós orvostudománynak, hogy elfoglalja méltó helyét a nemzetközi tudományos életben. Az a célunk, hogy minél többen megragadhassák ezt a lehetőséget.
Rendkívül büszke vagyok például arra, hogy a Ciris Intézetben végeztek Magyarországon először párhuzamos andrológiai-lombikbébi műtétet, pedig még csak alig három hónapja működik. Magyarországon eddig nem volt gyakorlat egy időben, egy helyen a petesejt leszívása és az azonnali szövettani vizsgálattal egybekötött herebiopszia. Tehát a technika és tudomány tekintetében máris sikerült valami újat Magyarországra hoznunk.
De pontosan tudjuk, hogy nem szabad átesnünk a ló túloldalára, vagyis nem szabad a technikát mindenek fölé helyeznünk. Mert a megtermékenyítés valóban biológiai és technikai kérdés, de a születés és gyermekvállalás ennél sokkal több: emberség kérdése.
Dr. Luca Gianaroli, a CIRIS Budapest Nezetközi Reprodukciós Intézet igazgatója
Mi már rég nem hiszünk a gyerekgyárakban. Európában és a világon régóta csakis olyan intézetekben gondolkodunk, amelyek képesek a fogantatás pillanatától a születésig komplex szolgáltatást nyújtani, amelyekben az embert, nem pedig a technikát állítják a középpontba, vagyis, ahol a technika és biológia találkozhat az emberrel: ahol a tudomány életre kell.
Mit jelent ez pontosan?
A CIRIS Budapestben a nemzetközi szaktudáshoz a legkorszerűbb technika párosul, és legalább ilyen fontos az emberi tényező is. A genetikai és laborvizsgálatokon, a nőgyógyászati és urológiai, sebészeti beavatkozásokon, a mesterséges megtermékenyítésen, az endokrinológián és az immunológián túl fontos szerepet kapnak a gyógytornászok, a pszichológusok is. A cél az, hogy a párok egész emberként élhessék át egy új élet keletkezésének élményét.