Érdekel hogyan tudod megőrizni testi-lelki egészséged? Nézz körül a Nők Lapja Egészség Oldalán! KATT IDE! |
A szemlencse feladata, hogy a fényt a retinára fókuszálja. Idősebb korban szürkévé, homályossá válhat, így meggátolja, hogy a fény és a képek a retinára vetüljenek.
Ez a szürke hályog. Ennek következtében a korábbi éles látás életlenné, homályossá válhat, és az éjszakai látás is nehezebb lesz. Sajnos a szürke hályog sem lézerrel, sem gyógyszerrel nem szüntethető meg, és kezelés nélkül vaksághoz vezet.
Jelenleg egyetlen, de tökéletes eredményt nyújtó gyógymódja ismert:
az elszürkült lencse műtéti eltávolítása és egy speciális műanyag lencsével való pótlása.
Riasztónak tűnik, hogy a szemhez szikével nyúljanak, de valójában ez az egyik legbiztonságosabb és leghatékonyabb sebészeti beavatkozás.
– A műtét során mesterségesen előállított lencsét ültetnek a szembe, hogy azzal pótolják a szürkehályogműtét során eltávolított borús szemlencsét – magyarázza dr. Németh Ilona szemsebész specialista. – A mű-lencséknek két típusuk van.
A régóta ismert és alkalmazott, úgynevezett monofokális lencse, amelynek beültetését a társadalombiztosítás támogatásával végzik. Ezzel a betegek a távollátásukat kaphatják vissza. Ehhez képest újdonság a multifokális műlencse, amely a látás összes – közeli, távoli és köztes – tartományában biztosítja a látást. A szemész dönti el a megfelelő vizsgálatot követően, hogy kinek a szemébe lehet beültetni ilyen multifokális műlencsét.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a taj-számmal rendelkező betegeknek jelenleg a legtöbb kórházban költségtérítés-mentesen biztosítja a hagyományos műlencse beültetésével kombinált szürkehályogműtétet. Ám aki a multifokális szemlencsét szeretné beültettetni, annak többletköltséggel kell számolnia, amelyet nem térít meg az OEP.
A szürkehályogműtét gyors, tizenöt-húsz perces szemészeti rutinbeavatkozás. Előtte a beteg szemét szemcseppekkel és érzéstelenítővel kezelik, hogy a műtét közben a lehető legkevesebb legyen a kellemetlenség.
Németh doktornő így magyarázza a műtétre érkezőknek a beavatkozás menetét:
– Egy apró vágást ejtünk a szemen. Egy precíz, kisméretű, leginkább töltőtollhoz hasonló eszközzel távolítjuk el az elszürkült szemlencsét, majd beültetjük a műlencsét a szembe.
A műtét nem terheli meg a szervezetet, de fontos, hogy a beteg a szürkehályogműtétet követően pihenjen. Még aznap vagy legkésőbb másnap hazamehet. Utána már csak a szemcseppek rendszeres otthoni adagolására van szükség, hogy a beteg ezzel is megelőzze a fertőzéseket és segítse a gyógyulást.
Az eredmény látványos és gyors. A beültetett multifokális műlencse a műtét után kiváló közeli és távoli látást ad, gyakran szemüveg viselése nélkül is. Ezt a lencsét használva a műtét után sokaknak még olvasószemüvegre sem lesz szükségük. A műlencsét viselők jogosítványt is kaphatnak, így a műtét után felgyógyulva autót is tudnak vezetni.
A szeptemberi szám tartalmából: • Minilabor otthon |