A fejfájás mögött gyakran teljesen hétköznapi okok húzódnak meg, amelyek kis odafigyeléssel elkerülhetők lennének. Fejünkben ugyanis rengeteg idegvégződés van, melyek azonnal reagálnak a külvilág eseményeire. Például nem mindegy, hogy hogyan táplálkozunk, mennyit alszunk, vagy milyen stresszes az életünk.
Derítsd ki az okát!
Amikor fáj a fejünk, többnyire a legkézenfekvőbb megoldást választjuk, vagyis a gyógyszer után nyúlunk. Pedig érdemes lenne egy pillanatra elgondolkodni, hogy vajon mitől van. Ha megtaláljuk a kialakulás okát, legközelebb már nem is lesz szükség a pirulára.
Néhány tipp, hogy kerüld el!
Néhány dolog betartásával elkerülheted a fejfájás kialakulását:
- Ha elég folyadékot juttatunk a szervezetünkbe – napi minimum 1,5 litert –, elkerülhetjük, hogy a vérünk besűrűsödjön, vagyis a szívre és az erekre háruljon a teher. A nagy melegben fokozottan figyeljünk a folyadékbevitelre, fogyasszunk ásványvizet/forrásvizet – így nem csak a fejfájást, de a fáradékonyságot is elfelejthetjük és hidratáltak is maradunk.
- A pihenésre is hagyjunk időt: a kialvatlanság és a fáradtság szintén idézhet elő fejfájást.
- Az étkezésről se feledkezzünk meg: az étkezések kihagyása nem csak fejfájást, de émelygést és szédülést is okozhat. Arra sem árt figyelni, hogy mit eszünk: néhány élelmiszer (pl. a vörösbor, marhahús, érett sajtok) érzékenyeknél komoly migrénes tüneteket okozhat. Heves, visszatérő fejfájás esetén forduljunk orvoshoz. Léteznek már fejfájás ambulanciák is, ahol szintén kérhetünk szakorvosi segítséget.
- Fontos, hogy ne erőltessük a szemünket rossz fényviszonyok mellett, és mozgó járművön ne olvassunk.
- A fejfájáshoz lelki tényezők is vezethetnek: kerüljük például a stresszt, ha ez nem megoldható, igyekezzünk minél többször kikapcsolni.
- Időnként nem árt a vérnyomást sem ellenőrizni, mert a magas vérnyomásúaknál gyakoribb a tarkótájon jelentkező fájdalom.