nlc.hu
Egészség
Hajfesték teszt: a hennában is van allergizáló szintetikus összetevő

Hajfesték teszt: a hennában is van allergizáló szintetikus összetevő

A gyártók nagy igyekezettel és sikerrel próbálják a fogyasztók figyelmét elterelni arról a tényről, hogy a tartós hajfestékek legfőbb összetevői kivétel nélkül olyan vegyi anyagok, amelyek legalábbis irritáló hatásúak (h-peroxid, ammónia), vagy a fejbőrön keresztül felszívódva károsak lehetnek az egészségre (aromás aminok).

A dobozokon azonban véletlenül sem füstölgő vegyi üzemek vagy kémcsövek láthatók, hanem azok a természetes összetevők, amelyeket azért kevernek a festékhez, hogy annak roncsoló hatásáról kialakult képet ellensúlyozzák. Tejfehérje, őszibarack-kivonat, olívaolaj és még számos vásárlásra buzdító felirat, gyönyörű fotók altatják az éberséget.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete utánajárt a tényeknek, hazánk legnépszerűbb hajfestékeit tesztelte. Az eljárás során hét szintetikus hajfestéket és három növényi alapú hajszínező port vizsgáltak laboratóriumi tesztben, valamint a csomagoláson levő fogyasztói tájékoztatás alapján.

A laborvizsgálat a három henna hajszínező por pH-értékét a semleges (pH=7) érték közelében mérte, ezzel szemben a szintetikus festékek pH-értéke mind lúgos (pH= 9,3–10) volt. Ezek az értékek még elfogadható szintet jelentenek.

Szintén jó hír, hogy a vizsgált 10 termékben a tiltott (rákkeltő hatású) primer aromás aminok közül egyik sem volt kimutatható. Fogyasztóvédelmi szempontból viszont rosszul szerepelt a Classic Henna: bár a csomagolásán feltüntették az allergizáló összetevőt, a vásárlók egy természetesnek hitt, növényi alapú hajfestéktől nem várnak szintetikus összetevőt.

Pozitívumként elmondható, hogy a termékek összetevői minden csomagoláson megtalálhatók. Az allergiateszten kívül a használattal kapcsolatos veszélyekre (pl. érzékeny bőrre, gyerekeknél való alkalmazás stb.) a legtöbb gyártó több formában is felhívta a figyelmet. A szintetikus termékek közül egyedül a Callos Moda esetében nem találtunk semmilyen figyelmeztetést a kötelezőn kívül, a hennáknál pedig a Classic Henna veszített pontot ezért.

A címke alapján azt is megvizsgálták, hogy tartalmaznak-e a termékek engedélyezett, de allergizáló vagy szenzibilizáló hatású anyagot: PPD-t (parafenilén-diamint), toulen diamint, aminophenolt vagy resorcint.
A két, csak természetes anyagot tartalmazó  terméktől – Logona Herbal Hair Color és Henné Color Creme Colorante – eltekintve a többinél mind előfordult ezen összetevők valamelyike.

A teszt eredményei és az összefoglaló elemzés elérhető ezen az oldalon.

Nézd meg videónkat is a témában!

 

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top