A más néven fekélybolhaként ismert rovarok a közönséges bolhához hasonlatosak, ám befészkelik magukat az ember bőre alá, a vérét szívva növekednek és százával szaporodnak. Gyakorta jutnak be a szervezetbe a lábon át. A megtámadott testrészek – farpofák, ajkak, de még a szemhéjak is – elrothadnak.
A legnagyobb veszélyben a kisgyermekek és a más betegségektől legyengült szervezetű fiatalok vannak. De mint Simon Wanjala, az ugandai egészségügyi tárca illetékese a hét végén elmondta: nem ritka, hogy egész családok halnak ki a homoki bolhák okozta betegség miatt. Az ország kormánya egymillió dollárt különített el a kór felszámolására. Részben a rovarok eltávolításával, részben gyógyszeres kezeléssel kúrálják a betegeket.
Egy pár éve Nigériában készült tanulmány szerint a disznótartás, a homokos vagy agyagos padlójú házak, és a házon kívüli alvóhelyek növelik a fekélybolhák támadásának kockázatát. A szakértők zárt cipő viselését és a lakáson belül rovarírtószerek használatát javasolták a kórokozók elleni védekezésül.
Forrás: MTI