nlc.hu
Egészség
Szakíts végleg a cigivel!

Szakíts végleg a cigivel!

Hiába tudsz ezeregy okot felsorolni, miért lenne jó füstmentesen élni, képtelen vagy letenni a cigit? Van néhány jó módszerünk.
Az e-cigi
Az e-cigi

Magyarországon a nők 23 százaléka, vagyis majdnem minden negyedik naponta dohányzik, míg a férfiak 38 százaléka gyújt rá rendszeresen: az európai átlaghoz képest ez az arány rendkívül magas. 19 percenként egy, naponta 77, évente pedig 28 000 haláleset hozható összefüggésbe a cigarettázással. Összeszedtük azokat a módszereket, melyekkel akár örökre elbúcsúzhatunk a cigarettától!

Elektromos élvezet?

Rendkívül hatásos módszer a leszokáshoz az elektromos cigi, amely leginkább egy fekete töltőtollra hasonlít, de vannak hagyományos kinézetűek is. Az elektromos cigaretta abban tér el a hagyományostól, hogy amikor szívod, tulajdonképpen nikotinnal kevert vízgőzt inhalálsz. A füst csupán látszólagos: nincs benne kátrány, szén-monoxid és még több mint 200 toxikus anyag. Sőt megkíméli a füsttől a nem dohányzókat is, tehát ott is használható, ahol amúgy tilos rágyújtani. Az e-cigaretta a dohányzással járó egészségi ártalmakat minimálisra csökkenti, miközben nem kell lemondanod a megszokott érzésről. A különböző nikotintartalmú (0 mg-tól 18 mg-ig) patronoknak köszönhetően a beszívott nikotinmennyiséget fokozatosan csökkentheted. Te szabályozod, mennyi idő alatt hagyod el teljesen a nikotint, aztán akár zéró nikotintartalmú patronnal folytathatod is a cigarettázást. Így elkerülheted az elvonási tüneteket – idegességet, feszültséget – is, de ne felejtsd el, hogy a nikotin okozza a függőséget! Éppen ezért az e-cigi elsősorban azoknak ajánlott, akik még nem határozták el magukat sziklaszilárdan, hogy leszoknak, de arra azért ügyelnek, hogy legalább ne mérgezzék magukat.

Egy napod van elbúcsúzni!

Selymes Orsolya pszichológus a saját bőrén tapasztalta meg, milyen érzés elszívni az utolsó slukkot. Éppen erre készíti fel a résztvevőket saját módszerein alapuló, nyolcórás tréningjén. Nem önmegtartóztatásról, akaraterőről vagy józan belátásról beszél; a csoporttal azon dolgoznak, hogy kiderüljön, ki miért dohányzik, és hogy eddig miért nem sikerült letennie a cigit. Anélkül, hogy mélylélektani boncolgatásba merülnének, a résztvevők közelebb kerülnek önmagukhoz, ezáltal fokozatosan oldható a nikotinfüggőség. Olyannyira, hogy a nap végén az utolsó szálat szívják el – a cigarettásdobozokból pedig halmot raknak a szoba közepén. Bár meglepően hangzik, Orsolya szerint a leszokáshoz szükség van bagóra, éppen ezért óránként tartanak cigiszünetet. A módszer szerint ugyanis nem lehet akaraterővel leszokni egy olyan tevékenységről, ami megkönnyebbüléssel jár. A cél nem az, hogy ne gyújts rá, hanem az, hogy ne őrjítsen meg a tudat, hogy nem gyújthatsz rá. Vagyis, aki valaha huzamosabb ideig dohányzott, az mindig is dohányos marad, csupán nem gyújt rá többet. Orsolya tréningje során te is megtanulhatod, hogyan oldd a stresszt és győzd le a nem dohányzással járó pánikot és a cigaretta utáni sóvárgást. Ahogyan Orsolya fogalmaz: az élményeket újra kell keretezned, így a kontroll újra a te kezedben lesz, és elkerülheted a leszokás utáni elhízást, illetve a pótcselekvések végtelen sorát.

 Így tartsd magad távol a cigitől:
– Jelöld ki a napot, amikor abbahagyod a dohányzást, és tartsd magad hozzá!
– Szabadulj meg az összes hamutáltól, amit otthon, a munkahelyeden, az autóban találsz! A cigirejtekhelyeket ürítsd ki!
– Kérd meg a barátaidat, hogy ne bagózzanak nálad.
– Kerüld el azokat a helyzeteket, amelyektől kedved támad rágyújtani, és ebéd után inkább relaxálj vagy sétálj, csak ne cigivel foglald el magad.
– Amennyire tudod, kerüld a stresszes szituációkat, vegyél illatos fürdőt, mozogj, vagy olvass egy jó könyvet.
– Igyál sok vizet vagy gyümölcslevet, de ne alkoholt vagy kávét.

Tű helyett lézer

A lézerakupunktúra a több ezer éves kínai gyógymód, az akupunktúra modern változata, csupán nem tűkkel, hanem lézersugarakkal „szurkálnak”. Már egy alkalom hatásos lehet, de azért érdemes párszor megismételni, illetve a sikeres leszokás után egy-két hónappal újra elmenni a kezelésre. Amikor abbahagyod a dohányzást, szervezetedben hirtelen leesik az endorfin hormon szintje, ami elvonási tüneteket – idegességet, lehangoltságot, feszültséget – okoz. A lézer a különböző hormonok (endorfin, szerotonin, dopamin, norepinefrin) termelését stimulálja, s ezzel tompítja a kellemetlen következményeket. Az eredményt szinte azonnal megtapasztalhatod: az első 48 órában csúcsosodik, majd a következő 4-6 hét alatt fokozatosan elhalványul. Ezalatt a szervezet saját maga kezd el endorfint termelni, ahogyan dohányzás előtt tette. Ha mindez egyszerűen is hangzik, csak akkor hatásos, ha komoly elhatározás áll mögötte. Az akupunktúra nagy lökést ad a leszokáshoz és csökkenti a cigaretta utáni vágyat, de csak akkor várhatsz sikert, ha száz százalékig eltökélt vagy, és lelkileg felkészültél arra, hogy tényleg leteszed a cigit.

Szakíts végleg a cigivel! Ez aztán az energia!

A biorezonanciás leszoktatás mindössze 32 percig tart, de az, hogy végleg felhagyj a dohányzással, nem kevés erőfeszítésbe kerül, és komoly felkészülést igényel. Éppen ezért ennek a módszernek az alapja egy beszélgetés, amely biztosítja, hogy ne érezd ijesztőnek a füstmentes életet. Ugyanis hirtelen visszakapsz körülbelül napi egy órát, és ezt az űrt pótolni kell valamivel, amibe ugyanilyen szenvedéllyel és örömmel vetheted bele magad. Fontos, hogy ez nem lehet házimunka, alvás vagy az eddigi napirended szokásos része, csakis valami új és más! A gépi kezelés egyszerű: rézlapokkal vagy -golyókkal a kezedben, pánttal a fejeden kapod a hullámokat, amelyek energetizáló, vitalizáló hatását 48 órán át érzed. Nem semmi: már másnap reggelre megszűnik vagy jelentősen csökken a dohányzás utáni vágyad. Ezután két héten keresztül óránként meg kell inni egy pohár vizet, amely méregteleníti a szervezetet. Közben újra felfedezed az illatokat, ízeket, és a bőröd is kitisztul, élettelivé válik. Az esetek 80-90 százalékában sikeres az eljárás, amelynek hatékonysága azon múlik, rendszeresen iszol-e vizet, és megtartod-e a cigizés helyett más tevékenységgel eltöltendő kényeztető szüneteket. Azt azért nem olyan nehéz, ugye?

További érdekességeket olvashatsz Selymes Orsolya: Hogyan ne szokjunk le a dohányzásról? című könyvében.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top