Az 1995. évi CXVII. törvény 40. paragrafusa, mely a személyi jövedelemadóról, illetve a személyi kedvezményekről rendelkezik, így szól: „Az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény)” – idézi fel a Cukkerberg blog legfrissebb posztjában.
Mit jelent mindez?
Az, aki beleesik a súlyosan fogyatékos kategóriába (a rokkantsági járadékban részesülők, illetve a 335/2009. (XII. 29.) kormányrendelet által meghatározott betegséggel élők, így az 1-es típusú diabétesz bármilyen formája, valamint a 2-es típusú diabétesz szövődményes formái), annak minden egyes hónapra – amikor fogyatékossága igazolhatóan fennáll – az adóévben és adott hónapban érvényes minimálbér 5 százalékának megfelelő összegű adókedvezmény jár (havi 4650 Ft, évi legfeljebb 55 800 Ft).
A fogyatékosságot igazolással kell bizonyítani, melyhez a Magyar Diabetes Társaság honlapja a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet mellékletét ajánlja felhasználható mintaként. Az igazolást a szakambulancia, a kórházi osztály szakorvosa, vagy szakorvosi dokumentáció alapján a beteg választott háziorvosa állíthatja ki. Az igazolást 2-es típusú diabétesz esetén évente kérik, 1-es típus esetén egyszeri bemutatása szükséges.