Először is tisztázzuk: az ehető, piacról, utcán pattogó sütőből jól ismert gesztenyét – vagy máshogy édes gesztenyét – nem szabad összekeverni a vadgesztenyével, ami nemhogy nem finom, de egyenesen mérgező, és a tévhittel ellentétben még csak nem is rokona szelíd druszájának.
Már maga a gesztenye is nagyon sok ásványi anyagot – így káliumot, foszfort, kalciumot vagy vasat – tartalmaz, a szelídgesztenyemézet viszont ajánlják szív- és érrendszeri betegségekre, illetve visszérproblémák és trombózis ellen.
Minden sarki boltban nem kapható, hiszen fajtaméznek számít, méhészeknél, bioboltokban érdemes keresni ezt a sárgásbarna színű, ritka mézfélét. A méz régóta népi csodaszerként van számon tartva, ezen belül a szelídgesztenyeméz az egyik legfinomabb, különleges aromájú változat.
Érdemes megjegyezni, hogy a szelídgesztenye virágjának, kérgének és maghéjának szintén van érösszehúzó, vérzéscsillapító hatása, leveleit pedig a természetes gyógymódok kedvelői gyulladásgátlóként használhatják.
És ha már az erek egészségét elősegítő táplálékokról esik szó: egy másik ízletes „gyógyír” lehet a fekete áfonya, mert a sötét színű bogyós gyümölcs szintén jó visszérproblémák ellen. Javítja a vérkeringést, erősíti a hajszálerek falát, és még gyulladáscsökkentő hatása is van, többek közt magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően – erről itt olvashatsz még többet.