nlc.hu
Egészség
Nem magas a vérnyomásod?

Nem magas a vérnyomásod?

Kitűnő a közérzeted, és eszedbe sem jut, hogy bármi probléma is lenne a szíveddel vagy a vérnyomásoddal. Legfeljebb egy kis fejfájásod van reggelente, és néha fáradékony vagy, de ez még nem ok arra, hogy rögtön az orvoshoz rohanj – mondod magadnak. Nem jó hozzáállás. A vérnyomást rendszeresen méretni kell, hogy még idejében felfedezze az orvos, ha baj van, és a megfelelő terápiával elejét tudjátok venni a súlyos szövődmények kialakulásának.

A magas vérnyomás legnagyobb veszélye, hogy évekig tünetmentesen él vele együtt a beteg, és csak akkor kezdi el komolyan venni, amikor más súlyos károkat okozott a szervezetben. Mivel igen elterjedt betegségről van szó, mindenkinek érdemes lenne rendszeresen ellenőriztetnie a vérnyomását és komolyan vennie az első enyhe tüneteket is.

AIPM - szív szerda

Eleinte ezek a tünetek nem túl komolyak: reggeli fejfájás, szédülés, fáradékonyság jelentkezik, de legjellemzőbb talán a tarkó- és halántéktájéki fejfájás, ami lehajoláskor erősödik, de rendszerint elmúlik magától. Súlyosabb jel már a visszatérő egyensúlyzavar, a szapora szívverés, az ok nélküli izzadás, a múló látászavar vagy a gyakori tompa mellkasi fájdalom.

Rendszeresen mérd a vérnyomást!

Ha ilyen tüneteket tapasztalsz, méresd meg a vérnyomásod orvossal, vagy egy saját otthoni készülékkel. Ha magadnak mérsz, akkor jó ha tisztában vagy azzal, hogy a vérnyomás normális értéke az életkor előrehaladtával növekszik. Az különböző korcsoportok ideális vérnyomás mutatói a következők:

1 éves korban 95/65 Hgmm
6-9 éves korban 100/65 Hgmm,
10-30 év között: 120/80 Hgmm
30-40 év között: 125/85 Hgmm
40-60 év között: 135/90 Hgmm
60 év felett: 145/90 Hgmm

Az első szám a kar főartériájában a szívösszehúzódás hatására létrejött nyomást mutatja (ezt szisztolés vérnyomásnak nevezik), míg a második érték megmutatja a két szívverés közti szünetben mérhető nyomást (az pedig a diasztolés vérnyomás). A szisztolés és a diasztolés érték között normális esetben 40-60 Hgmm különbség van. Idősebb korban (50 év felett) gyakori probléma, hogy a szisztolés érték emelkedik, míg a diasztolés érték normális tartományban marad.

Mivel mérhetsz?

Vérnyomást legjobb ülő helyzetben, nyugalomban, több perces pihenés után mérni. A legjobb, ha rendszeres időközönként – fél-egy évente – a háziorvosoddal méreted a vérnyomásod egy általános kivizsgálás keretében, mert valószínűleg pontos eredményt kapsz tőle, és ha valami probléma lenne a vérnyomásod körül, rögtön tudtok megoldást keresni. Ugyanakkor praktikus, ha otthon is tartasz készüléket, amivel a saját vérnyomásodat és családtagjaidét is megméred. Három készüléktípusból lehet választani: az első a klasszikus, felkarra helyezhető vérnyomásmérő. Ez a legpontosabb eszköz, ráadásul bizonyos betegségek esetén (állandó magas vérnyomás, cukorbetegség, ödéma, vesebetegség, érszűkület, érelmeszesedés) kizárólag a felkaron történő mérés javasolt.

A második készüléktípus a csuklóra helyezhető vérnyomásmérő, amely már pontatlanabb, mint az előbbi, de könnyebben használható főleg azoknak, akik túlsúlyosak. A mérésnél a csuklót a szívvel megegyező magasságba kell emelni, különben a mért eredmény a hidrosztatikai nyomás miatt akár 15-30 Hgmm-rel is eltérhet a valóstól.

Végül kapható még az ujjon mérő vérnyomásmérő, amely a vérvolumen-, illetve áramlásváltozás alapján méri a vérnyomást. Sportolásnál hozzávetőleges vérnyomásváltozás mérésére megfelelő lehet, de pontosabb méréseket igénylő egészségügyi célokra nem ajánlott.

AIPM - szív szerda

Mikor vagy veszélyeztetett?

Ha túlsúlyos vagy,
ha dohányzol,
ha keveset mozogsz,
ha sok a stressz az életedben,
ha a családban jellemző a magas vérnyomás,
ha tablettás fogamzásgátlót szedsz,
ha túl sok sós és zsíros ételt eszel,
ha rendszeresen fogyasztasz alkoholt,
ha kevés a káliumbevitel a szervezetedbe,
ha 30 éves elmúltál,
ha már idős vagy.

Ha a felsoroltak közül valamelyik – vagy egyszerre több – csoportba beletartozol, akkor fokozottan fennáll a veszélye nálad a magas vérnyomás kialakulásának. Ugyanakkor jelentősen csökkentheted a magas vérnyomás kockázatát, ha ezt a tényezőt megszünteted. (Például 10 kg súlyfelesleg leadásával 5-20 Hgmm-rel csökkenthető a vérnyomás.) A magas vérnyomás célértékre történő csökkentésével (140/90 Hgmm alatti értékkel) 45 százalékkal csökken a stroke kialakulásának kockázata, 24 százalékkal az szívinfarktus okozta halálozás és 21 százalékkal a szív- és érrendszeri halálozás kockázata.

Keresd a bajra a legjobb gyógyírt!

A magas a magas vérnyomást gyógyszeresen régóta tudják kezelni, és talán éppen ezért nem is foglalkozik a legtöbb beteg azzal a kérdéssel, hogy milyen gyógyszert ír fel neki az orvos. Hivatalból a rendelőben a legolcsóbb gyógyszer receptjét kapjuk majd meg, ám nem biztos, hogy ezzel járunk a legjobban, mert számos modern, az állapotunknak, körülményeinknek jobban megfelelő gyógyszeres kezelés is elérhető, amiről első kézből az orvostól is kérhetünk tájékoztatást.

Ma már a vérnyomás csökkentése érdekében rendelkezésünkre állnak olyan gyógyszerek, amelyek hatásosak és biztonságosak, hosszú távon is képesek a célértékek fenntartására. A kombinációs készítmények szükség esetén tovább segítik a betegeket abban, hogy minél kevesebb tabletta bevételével, kihagyások nélkül maradhassanak a felírt terápián. Hasonlóképpen a szélütés megelőzését célzó véralvadásgátló készítmények között is tanácsos a legújabbak közül választani, mert ezek alkalmazása kevesebb szövődménnyel jár, használatuk gondtalanabb életvitelt tesz lehetővé. Válaszd orvosoddal az okosgyógyszert!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top